Return to site

Svea Kristina PETTERSSON RÖDIN

 

Proband för Svea Kristina PETTERSSON RÖDIN 1888-1979

 

Svea Kristina PETTERSSON RÖDIN (77). Född 1888-12-23 i Jörlanda (O) (Jörlanda CEF). Strykerska. Flögar, Arröd Död 1979-05-30 i Göteborgs Masthugg (O) (Databasen över avlidna 1947-2003).

Barn:

Bengt Rune PETRUSSON (59). Född 1929-07-15 i Göteborgs Haga (O) (Haga pastorsämbete). Död 1995-12-02 i Lerum (P) (Databasen över avlidna 1947-2003). Begravd 1995-12-09 i Lerum (P).

Generation I

I:1 f

Elias PETERSSON RÖDIN (128). Född Kjelsby 1848-03-22 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:3).

Död 1928-11-28 i Jörlanda (O) (Sveriges Dödbok 1901-2009). Soldat, Dräng, brukare Eg.Sold.N:o 51 Utf.. (Barn Proband, s , Far II:1, s , Mor II:2, s )

Gift 1871-04-21 i Solberga (O) med efterföljande ana.

Barn:

Martin Julius Kjellberg Eliasson Rödin (8). Levde Kjellsby öfra 1900 i Jörlanda (O) (SEBEF 1900). Soldat. Levde i Röd 1890 i Jörlanda (O) (SEBEF 1980). Född 1871-06-15 i Solberga (O) (Jörlanda AI:14). Död 1953-12-10 i Kungälv (O) (Databasen över avlidna 1947-2006).

Gerda Alida Eliasdotter Rödin Petersson (130). Levde i Röd 1890 i Jörlanda (O) (SEBEF 1980). Född i Röd 1873-09-04 i Jörlanda (O) (Jörlanda AI:14). Död 1957-08-08 i Backa (O) (Databasen över avlidna 1947-2006).

Hulda Paulina Eliasdotter Rödin (131). Född i Röd 1875-09-28 i Jörlanda (O) (Jörlanda AI:15). Levde i Röd 1890 i Jörlanda (O) (SEBEF 1890). Levde Gift kvinna, mor i familjen Flögan 1900 i Solberga (O) (SEBEF 1900). Död Kode 1953-02-05 i Solberga (O) (Databasen över avlidna 1947-2006). ¶

Emilia Constantia Pettersson Rödin Röding (132). Död 3/11 1953. Född i Röd 1877-11-19 i Jörlanda (O) (Jörlanda AI:15). Död Kode 1953-11-03 i Jörlanda (O) (Databasen över avlidna 1947-2006).

Augusta Matilda Pettersson Rödin (133). Levde i Röd 1890 i Jörlanda (O) (SEBEF 1890). Född 1880-04-18 i Jörlanda (O) (Jörlanda AI:15). Död 1945-09-11 i Lundby (O) (Sveriges Dödbok 1991-2001).

Erik Albert Rödin (134). Levde i Röd 1890 i Jörlanda (O) (SEBEF 1890). Född 1883-04-15 i Jörlanda (O) (Jörlanda AI:16). Död Illekärr Dösebacka 1972-06-10 i Romelanda (O) (Databasen över avlidna 1947-2003).

Anna Natalia Pettersson Rödin (135). Levde i Röd 1890 i Jörlanda (O) (SEBEF 1890). Född 1884-11-01 i Jörlanda (O) (Jörlanda AI:16).

Svea Kristina PETTERSSON RÖDIN (77). Född 1888-12-23 i Jörlanda (O) (Jörlanda CEF). Död 1979-05-30 i Göteborgs Masthugg (O) (Databasen över avlidna 1947-2003). (Se Proband, s ).

Annie Pettersson Rödin (6132).

I:2 m

Emma Kristina MATTIASDOTTER (129). Född Hvitsten 1847-06-11 i Solberga (O) (Solberga C:6). Död 1907-01-25 i Jörlanda (O) (Sveriges Dödbok 1901-2009). Gift åbodr i Hvitsten Norge i Solberga (Barn Proband, s , Far II:3, s , Mor II:4, s )

Gift 1871-04-21 i Solberga (O) med föregående ana.

Generation II

II:1 ff

Petter ELIASSON (197). Född i Måsen 1810-01-22 i Spekeröd (O) (Spekeröd C:3).. Död Kårtvet 1873-02-15 i Jörlanda (O) (Jörlanda AI:14). (Barn I:1, s , Far III:1, s , Mor III:2, s )

Gift 1833-11-11 med efterföljande ana.

Barn:

Anna Catharina Petersdotter (199). Född 1834 i Jörlanda (O) (Jörlanda AI:10).

Johanna Petersdotter (851). Född 1836-04-07 i Jörlanda (O) (Jörlanda AI:10). Död 1925-01-31 i Jörlanda (O) (Sveriges Dödbok 1901-2009).

Andreätta Christina Petersdotter (852). Född 1838-02-02 i Jörlanda (O) (Jörlanda AI:10). Död 1923-10-17 i Vasa (O) (Sveriges Dödbok 1901-2009).

Helena Petersdotter (853). Piga. Född 1839-12-30 i Jörlanda (O) (Jörlanda AI:10).

Elisabet Petersdotter (854). Piga. Född 1842-01-04 i Jörlanda (O) (Jörlanda AI:10).

Emma Albertina Petersdotter (855). Född 1846-04-11 i Jörlanda (O) (Jörlanda AI:10).

Elias PETERSSON RÖDIN (128). Född Kjelsby 1848-03-22 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:3). Levde 1890 i Jörlanda (O) (SEBEF 1890). Död 1928-11-28 i Jörlanda (O) (Sveriges Dödbok 1901-2009). (Se I:1, s ).

Anna Petersdotter (856). Född 1850-05-31 i Jörlanda (O) (Jörlanda AI:10).

Anders Pettersson (8934). Född 1853-06-17 i Jörlanda (O).

II:2 fm

Anna ANDERSDOTTER (198). Född Rämma 1812-07-06 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:2).

Död 1903-08-31 i Domkyrkoförs I Gbg (O) (Sveriges Dödbok 1991-2001). (Barn I:1, s , Far III:3, s , Mor III:4, s )

Gift 1833-11-11 med föregående ana.

II:3 mf

Mathias ANDERSSON (207). Undantagsman Hemmansägare. Född Wittsten 1815-12-05 i Solberga (O) (Solberga C:5). Död 1893. (Barn I:2, s , Far III:5, s , Mor III:6, s )

Gift 1:o 1840-10-29 i Solberga (O) med efterföljande ana.

Barn:

Anders Mathiasson (859). Arrendator. Född Vitsten N 1841-11-28 i Solberga (O) (Solberga AI:15). Död 1899-08-13 i Solberga (O) (Sveriges Dödbok 1901-2009)

August Mathiasson (861). Född Vitsten 1843-04-08 i Solberga (O) (Solberga AI:15). Döpt i Hålta (O). Levde Ytter Restad 1890 i Hålta (O) (SEBEF 1890). Död Vitsten 1923-12-17 i Solberga (O) (Sveriges Dödbok 1901-2009).

Janne Mathiasson (14305). Född Vitsten N 1845 i Solberga (O).

Emma Kristina MATTIASDOTTER (129). Född Hvitsten 1847-06-11 i Solberga (O) (Solberga C:6). Levde 1890 i Jörlanda (O) (SEBEF 1890). Död 1907-01-25 i Jörlanda (O) (Sveriges Dödbok 1901-2009). (Se I:2, s ).

Augusta J Mattiasdotter (14306). Född Vitsten N 1853 i Solberga (O).

Axelina Josefina Mattiasdotter (862). Född Vitsten N 1856-02-16 i Solberga (O) (Solberga AI:16.

Emanuel Mattiasson (212). Född Vitsten N 1857-09-04 i Solberga (O) (Solberga AI:12).

Matilda J Mattiasdotter (14307). Född Vitsten N 1859 i Solberga (O).

Mathilda Justina Mattiasdotter (213). Född Vitsten N 1862-09-16 i Solberga (O) (Solberga AI:16).

Gift 2:o med Anna Britta Larsdotter (1288). Född 1838 i Ucklum (O) (SEBEF 1890).

II:4 mm

Greta ANDERSDOTTER (208). Född Åseby 1817-03-31 i Solberga (O) (Solberga C:5).

Gift 1840-10-29 i Solberga (O) med föregående ana.

Generation III

III:1 ff f

Elias PEHRSSON (263). Född Grinstorp 1785-04-14 i Spekeröd (O) (Spekeröd C:3). Död 1849-05-31 i Jörlanda (O). (Barn II:1, s , Far IV:1, s , Mor IV:2, s )

Gift 1809-10-22 i Spekeröd (O) med efterföljande ana.

Barn:

Petter ELIASSON (197). Född i Måsen 1810-01-22 i Spekeröd (O) (Spekeröd C:3). Död Kårtvet 1873-02-15 i Jörlanda (O) (Jörlanda AI:14). (Se II:1, s ).

Anna Brita Eliasdotter (265). Född 1812-10-01 i Spekeröd (O) (Jörlanda AI:6). Död 1890 i Jörlanda (O).

Helena Eliasdotter (8963). Född 1814-12-03 i Spekeröd (O).

Andreas Eliasson (8964). Född 1817-01-04 i Spekeröd (O). Död 1818-03-30 i Spekeröd (O).

Helena Eliasdotter (266). Född 1819-05-08 i Spekeröd (O) (Jörlanda AI:6).

Anna Eliasdotter Eliasdotter (8965). Född 1819-03-08 i Spekeröd (O). Död 1882 i Spekeröd (O).

Gretha Eliasdotter (267). Född 1822-12-17 i Spekeröd (O) (Jörlanda AI:6). Död 1904-12-09 i Ucklum (O).

Kristina Eliasdotter (268). Född 1825-11-03 i Spekeröd (O) (Jörlanda AI:6). Död 1906-10-04 i Jörlanda (O) (Sveriges dödbok 1901-2009<1>).

III:2 ff m

Kerstin HANSDOTTER (264). Född 1779-02-10 i Spekeröd (O) (Jörlanda AI:6). Död 1853-08-06 i Jörlanda (O). (Barn II:1, s , Far IV:3, s , Mor IV:4, s )

Gift 1809-10-22 i Spekeröd (O) med föregående ana.

III:3 fm f

Anders BÖRJESSON (911). Född Rämma 1778-10-23 (Jörlanda AI:2). Död 1848-05-.. i Jörlanda (O) (Jörlanda AI:12). (Barn II:2, s , Far IV:5, s , Mor IV:6, s )

Gift 1806-11-30 med efterföljande ana.

Barn:

Johannes Andersson (281). Född 1806-12-18 i Jörlanda (O) (Jörlanda AI:2).

Greta Andersdotter (282). Född 1808-10-10 i Jörlanda (O) (Jörlanda AI:2). Död 1867 i Jörlanda (O).

Maret Andersdotter (283). Född 1810-08-17 i Jörlanda (O) (Jörlanda AI:2).

Anna ANDERSDOTTER (198). Född Rämma 1812-07-06 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:2). Död 1903-08-31 i Domkyrkoförs I Gbg (O) (Sveriges Dödbok 1991-2001). (Se II:2, s ).

Sven Andersson (284). Född Rämma 1814-03-24 i Jörlanda (O) (Jörlanda AI:2).

Anders Andersson (285). Född Rämma 1821 i Jörlanda (O) (Jörlanda AI:2).

III:4 fm m

Ingeborg SVENSDOTTER (920). Född Raröd 1777-08-08 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). Död 1862-12-05 i Jörlanda (O) (Jörlanda AI:13). (Barn II:2, s , Far IV:7, s , Mor IV:8, s )

Gift 1806-11-30 med föregående ana.

III:5 mf f

Anders MÅNSSON (287). Född Hvittsten 1786-07-04 i Solberga (O) (Solberga C:3).. Död Hvittsten Norgården omkring 1868-10-20 i Solberga (O) (Solberga AI:16). (Barn II:3, s , Far IV:9, s , Mor IV:10, s )

Gift 1814-11-13 med efterföljande ana.

Barn:

Mathias ANDERSSON (207). Född Wittsten 1815-12-05 i Solberga (O) (Solberga C:5). Levde Gift man, far i familjen Hvitsten 1890 i Solberga (O) (SEBEF 1890). Död 1893. (Se II:3, s ).

Johannes Andersson (928). Född 1817-08-30 i Solberga (O) (Solberga AI:16). Död 1861 i Hålta (O).

Olle Andersson (929). Född 1820 (Solberga AI:16).

III:6 mf m

Ingeborg JONSDOTTER (288). Född Furufjäll 1779-08-10 i Norum (O) (Norum C:2). Död 1854 (Solberga AI:16). (Barn II:3, s , Far IV:11, s , Mor IV:12, s )

Gift 1814-11-13 med föregående ana.

III:7 mm f

Anders ERICSSON (292). Född Håffrenkullen Rommalanda 1778-08-10 i Solberga (O) (Solberga AI:6). Död Åseby Norgården 1829-10-26 i Solberga (O) (Solberga AI:7 1826-30). (Barn II:4, s )

Gift 1815-07-09 i Solberga (O) med efterföljande ana.

Barn:

Anna Andersdotter (294). Förpanterska. Född Åseby Norgården 1816-06-11 i Solberga (O) (Solberga AI:6).

Greta ANDERSDOTTER (208). Född Åseby 1817-03-31 i Solberga (O) (Solberga C:5). Död Vitsten N 1882 i Solberga (O). (Se II:4, s ).

Eric Andersson (295). Född Åseby Norgården 1819-07-18 i Solberga (O) (Solberga AI:6). Död Åseby Norgården 1892 i Solberga (O).

Lars Andersson (296). Född Åseby Norgården 1821-04-15 i Solberga (O) (Solberga AI:6). Död Garete 1913-04-13 i Jörlanda (O).

Malena Andersdotter (297). Född Åseby Norgården 1822-12-01 i Solberga (O) (Solberga AI:6). Död Vitsten V 1878 i Solberga (O).

Börta Andersdotter (298). Född Åseby Norgården 1824-08-31 i Solberga (O) (Solberga AI:6). Född i Åseby Norgården, Solberga s:n.

Olof Andersson (11426). Född Åseby Norgården 1827-08-06 i Solberga (O).

Catharina Andersdotter (299). Född Åseby Norgården 1829-10-07 i Solberga (O) (Solberga AI:7). Född i Åseby Norgården.

III:8 mm m

Elin LARSDOTTER (293). Gift piga i Åsebyn. Undt:s Enkan. Född Åseby 1798-01-29 i Solberga (O) (Solberga C:4Död Åsenby N 1882-03-16 i Solberga (O). (Barn II:4, s , Far IV:15, s , Mor IV:16, s )

Gift 1815-07-09 i Solberga (O) med föregående ana.

Generation IV

IV:1 ff ff

Peter (Per) EVENSSON (324). Rusthållare. Född i Grindstorp 1754-01-09 i Spekeröd (O) (Spekeröd C:1). Döpt 1754-01-13 i Spekeröd (O) (Spekeröd C:1). Död i Grindstorp 1829-01-04 i Spekeröd (O) (Inlands Nordre HR FIIa:B). (Barn III:1, s , Far V:1, s , Mor V:2, s )

Gift 1782-12-26 i Spekeröd (O) med efterföljande ana.

Barn:

Anna Pehrsdotter (326). Född Grindstorp 1783-08-11 i Spekeröd (O) (Spekeröd AI:1). Död 1862-04-08 i Spekeröd (O).

Helena Pehrsdotter (327). Född omkring 1784.

Elias PEHRSSON (263). Född Grinstorp 1785-04-14 i Spekeröd (O) (Spekeröd C:3). Död 1849-05-31 i Jörlanda (O). (Se III:1, s ).

Engelbrekt Pehrsson (328). Född Grindstorp 1787-08-22 i Spekeröd (O). Död Grindstorp 1867-10-08 i Spekeröd (O).

Helena Pehrsdotter (8952). Född Grindstorp 1790-02-23 i Spekeröd (O). Död 1867-03-25 i Spekeröd (O).

Maret Pehrsdotter (331). Född Grindstorp 1792-09-21 i Spekeröd (O). Död 1872-07-21 i Romelanda (O).

Annika Pehrsdotter (332). Född Grindstorp 1795-02-11 i Spekeröd (O).

Andreas Persson (329). Född Grindstorp 1798-03-18 i Spekeröd (O).

Berndt Persson (330). Född 1803-04-21 i Spekeröd (O). Död 1885-08-22 i Kungälv (O).

IV:2 ff fm

Anna ANDERSDOTTER (325). Piga. Född i Kåleberg 1760-02-16 i Spekeröd (O) (Spekeröd C:1). Döpt 1760-02-17 i Spekeröd (O) (Spekeröd C:3). Död Grindstorp 1836-01-28 i Spekeröd (O). (Barn III:1, s , Far V:3, s , Mor V:4, s )

Gift 1782-12-26 i Spekeröd (O) med föregående ana.

IV:3 ff mf

Hans GÖRANSSON (334). Torpare. Född 1742 (Spekeröd AI:1). Död i Måsen 1813-05-02 i Spekeröd (O) (Spekeröd C:3). Begravd 1813-05-16 i Spekeröd (O) (Spekeröd C:3). Död av feber Bouppteckningen efter honom hölls 17/5 1813. (Barn III:2, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Helena Hansdotter (336). Född omkring 1773. Född ca (ej född 1770-talet i Spekeröd) 1773 (Spekeröd AI:1).

Kerstin HANSDOTTER (264). Född 1779-02-10 i Spekeröd (O) (Jörlanda AI:6). Död 1853-08-06 i Jörlanda (O). (Se III:2, s ).

Nisilla Hansdotter (337). Född omkring 1789.

IV:4 ff mm

Åsa HANSDOTTER (335). Född omkring 1727 (Spekeröd AI:1). Död i Måsen omkring 1796 i Spekeröd (O) (Spekeröd AI:1). (Barn III:2, s )

Gift med föregående ana.

IV:5 fm ff

Börje ANDERSSON (972). Dräng. Född Kåvert 1751-03-21 i Jörlanda (O). Döpt Kårlund 1751-02-21 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). Död Rämma 1830 i Jörlanda (O). (Barn III:3, s , Far V:9, s , Mor V:10, s )

Gift 1777-12-28 i Jörlanda (O) med efterföljande ana.

Barn:

Anders BÖRJESSON (911). Född Rämma 1778-10-23 (Jörlanda AI:2). Död 1848-05-.. i Jörlanda (O) (Jörlanda AI:12). (Se III:3, s ).

Anna Börjesdotter (975). Född 1780-09-22 i Jörlanda (O) (Jörlanda AI:2).

Börta Börjesdotter (976). Född omkring 1785 i Jörlanda (O) (Solberga AI:1).

Sven Börjesson (977). Född omkring 1789 i Jörlanda (O) (Solberga AI:1).

Johannes Börjesson (978). Född omkring 1793 i Jörlanda (O) (Solberga AI:1).

Maret Börjesdotter (979). Född Rämma 1797-03-21 i Jörlanda (O) (Jörlanda AI:2).

IV:6 fm fm

Maret JACOBSDOTTER (974). Född i Tortorp 1755-02-01 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). Döpt 1755-02-02 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). Död 1807 i Jörlanda (O. (Barn III:3, s , Far V:11, s , Mor V:12, s )

Gift 1777-12-28 i Jörlanda (O) med föregående ana.

IV:7 fm mf

Sven ANDERSSON (347). Bonde. Född i Raröd Nedra 1745-02-24 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). Döpt 1745-03-01 i Jörlanda (O) (Solberga C:2). Död i Raröd 1811-10-03 i Jörlanda (O) (Solberga C:2). Begravd 1811-10-20 i Jörlanda (O) (Solberga C:2).. (Barn III:4, s , Far V:13, s , Mor V:14, s )

Gift 1:o 1768-12-28 i Jörlanda (O) med efterföljande ana.

Barn:

Anders Svensson (350). Född 1772-06-22 i Jörlanda (O) (Solberga AI:1). Född i vid Kyrkeby, Jörlanda s:n.

Olaf (Ole) Svensson (351). Född Raröd 1774-11-17 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1).

Ingeborg SVENSDOTTER (920). Född Raröd 1777-08-08 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). Död 1862-12-05 i Jörlanda (O) (Jörlanda AI:13). (Se III:4, s ).

Olena Svensdotter (349). Född 1769-07-20 (Solberga AI:1). Född i Kielsby, Jörlanda s:n.

Anna Greta Svensdotter (352). Född 1780-04-06 i Jörlanda (O) (Solberga AI:1).

Gift 2:o 1787-10-14 i Jörlanda (O) (Solberga C:2) med Anna Larsdotter (354). Född Hundsbo 1754-01-27 i Jörlanda (O). Död 1799-02-27 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). Död av diarré, 45 år 6 mån.

Barn:

Johanna Svensdotter (355). Född 1788-12-20 (Solberga AI:1).

Laurinna Svensdotter (356). Född 1790-04-02 (Solberga AI:1).

Kirstin Svensdotter (357). Född 1791-09-17 (Solberga AI:1).

Petter Svensson (358). Född 1793-04-01 (Solberga AI:1).

Sven Svensson (359). Född 1794-12-08 (Solberga AI:1).

Lars Svensson (14634). Född mellan 1759 och 1819.

IV:8 fm mm

Gunnela HELGESDOTTER (348). Född Västra Torp 1743-01-16 i Jörlanda (O). Död Raröd 1785-02-08 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). Begravd 1785-02-20 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). (Barn III:4, s , Far V:15, s , Mor V:16, s )

Gift 1768-12-28 i Jörlanda (O) med föregående ana.

IV:9 mf ff

Måns LARSSON (361). Född omkring 1752 (Solberga AI:1). Död i Wittsten 1800-03-09 i Solberga (O) (Solberga C:4). (Barn III:5, s , Far V:17, s )

Gift 1:o 1781-10-28 i Solberga (O) med efterföljande ana.

Barn:

Esbjörn Månsson (366). Född omkring 1785 (Solberga AI:1).

Anders MÅNSSON (287). Född Hvittsten 1786-07-04 i Solberga (O) (Solberga C:3). Död Hvittsten Norgården omkring 1868-10-20 i Solberga (O) (Solberga AI:16). (Se III:5, s ).

Lars Månsson (365). Född Hvittsten omkring 1788 i Solberga (O) (Solberga AI:1).

Kerstin Månsdotter (364). Född Hvittsten omkring 1790 i Solberga (O) (Solberga AI:1).

Ola Månsson (363). Född Hvittsten omkring 1792 i Solberga (O) (Solberga AI:1).

Gift 2:o 1796-02-07 i Solberga (O) (Solberga C:4) med Ingeborg Olofsdotter (368).

Barn:

Månsdotter (369). Född beräknat 1799-03-... Död Hvittsten 1800-01-17 i Solberga (O) (Solberga C:4). Död 10 månader gammal.

IV:10 mf fm

Helena OLOFSDOTTER (362). Född i Wittsten 1758-03-02 i Solberga (O) (Solberga C:3). Döpt 1758-03-03 i Solberga (O) (Solberga C:3). Död i Wittsten omkring 1794 i Solberga (O) (Solberga AI:1). (Barn III:5, s , Far V:19, s , Mor V:20, s )

Gift 1781-10-28 i Solberga (O) med föregående ana.

IV:11 mf mf

Jon BJÖRNSSON (371). Bonde. Född 1744-06-30 i Norum (O) (Norum C:1). Döpt 1744-07-01 i Norum (O) (Norum C:1). Död före 1806 i Norum (O) (Norum AI:2).. (Barn III:6, s , Far V:21, s , Mor V:22, s )

Gift 1785-04-17 i Norum (O) med efterföljande ana.

Barn:

Bernt Jonsson (375). Född 1775-06-10 (Norum AI:2).

Inger Jonsdotter (374). Född 1777 (Norum AI:2).

Ingeborg JONSDOTTER (288). Född Furufjäll 1779-08-10 i Norum (O) (Norum C:2). Död 1854 (Solberga AI:16). (Se III:6, s ).

Sven Jonsson (2147). Född 1781-10-15 (Norum AI:2).

IV:12 mf mm

Elin OLOFSDOTTER (372). Piga. Född 1745-07-17 i Norum (O) (Norum C:1). Döpt 1745-07-21 i Norum (O) (Norum C:1 (Barn III:6, s , Far V:23, s , Mor V:24, s )

Gift 1785-04-17 i Norum (O) med föregående ana.

IV:15 mm mf

Lars BÖRJESSON (377). Bonde. Född Åseby Norgården 1768-05-02 i Solberga (O) (Solberga C:3). Bonde på 1/2 mtl Åseby i Solberga socken efter fadern (1780/95). (Barn III:8, s , Far V:29, s , Mor V:30, s )

Gift 1796-03-13 i Solberga (O) med efterföljande ana.

Barn:

Anna Larsdotter (14312). Född 1796.

Elin LARSDOTTER (293). Född Åseby 1798-01-29 i Solberga (O) (Solberga C:4). Död Åsenby N 1882-03-16 i Solberga (O). (Se III:8, s ).

Gunilla Larsdotter (14313). Född Vallby Ög 1803 i Solberga (O). Död 1887.

Börje Larsson (14314). Född 1808.

IV:16 mm mm

Gretha ERICSDOTTER (378). Född Åseby 1751-04-13 i Solberga (O) (Solberga AI:7). Död 1838 i Solberga (O). (Barn III:8, s )

Gift 1796-03-13 i Solberga (O) med föregående ana.

Generation V

V:1 ff ff f

Efven GULBRANDSSON (421). Född Åketorp 1718-12-.. i Spekeröd (O). Döpt 1718-12-14 i Spekeröd (O) (Spekeröd C:1). Död Grindstorp 1788-11-28 i Spekeröd (O) (Spekeröd C:1). (Barn IV:1, s , Far VI:1, s , Mor VI:2, s )

Gift 1748-11-01 i Spekeröd (O) med efterföljande ana.

Barn:

Guttorm Evensson (423). Född omkring 1753 (Spekeröd AI:1).

Peter (Per) EVENSSON (324). Född i Grindstorp 1754-01-09 i Spekeröd (O) (Spekeröd C:1). Död i Grindstorp 1829-01-04 i Spekeröd (O) (Inlands Nordre HR FIIa:B). (Se IV:1, s ).

V:2 ff ff m

Maret ADERSDOTTER (422). Född omkring 1715 (Spekeröd AI:1). Kan ej återfinnas född 1710/19 i Smundstorp. Gift från Smundstorp i Spekeröd s:n. (Barn IV:1, s )

Gift 1748-11-01 i Spekeröd (O) med föregående ana.

V:3 ff fm f

Anders ANDERSSON (425). Född 1737 i Spekeröd (O). Död 1774-12-18 i Spekeröd (O). Begravd 1775-01-01 i Spekeröd (O). Död före 1787 och troligen före 1777.. (Barn IV:2, s )

Gift mellan 1755 och 1760 med efterföljande ana.

Barn:

Anna ANDERSDOTTER (325). Född i Kåleberg 1760-02-16 i Spekeröd (O) (Spekeröd C:1). Död Grindstorp 1836-01-28 i Spekeröd (O). (Se IV:2, s ).

Sven Andersson (428). Född Kåleberg 1763-04-07 i Spekeröd (O) (Spekeröd C:1). Döpt 1763-04-10 i Spekeröd (O). Död 1828-01-02 i Spekeröd (O).

Anders Andersson (427). Född Kåleberg 1766-06-30 i Spekeröd (O) (Spekeröd C:1). Döpt 1766-07-02 i Spekeröd (O).

Börta Andersdotter (8951). Född 1773-04-02 i Spekeröd (O).

V:4 ff fm m

Anna MÅNSDOTTER (?) (426). Född 1724-12-26 i Ucklum (O) (Spekeröd C:1). Död Kåleberg 1796-03-04 i Spekeröd (O) (Spekeröd AI:1). Begravd 1796-03-20 i Spekeröd (O). Bodde som änka på Kåleberg 1787. (Barn IV:2, s )

Gift mellan 1755 och 1760 med föregående ana.

V:9 fm ff f

Anders ANDERSSON (1056). Född Kårlund 1715-01-06 i Jörlanda (O) (Solberga C:2). Begravd 1755-01-19 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). Död i Kårtiend(?) 1755-01-13 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). (Barn IV:5, s , Far VI:17, s , Mor VI:18, s )

Gift 1748-09-25 i Spekeröd (O) med efterföljande ana.

Barn:

Börje ANDERSSON (972). Född Kåvert 1751-03-21 i Jörlanda (O). Död Rämma 1830 i Jörlanda (O). (Se IV:5, s ).

V:10 fm ff m

Maret SVENSDOTTER (1057). Född 1718. Död Rämma, Kortvet 1789-07-27 i Jörlanda (O). (Barn IV:5, s )

Gift 1748-09-25 i Spekeröd (O) med föregående ana.

V:11 fm fm f

Jacob ANDERSSON (1058). Född omkring 1725 (Jörlanda C:1 (dödsnotisen)). Död Tortorp 1777-08-29 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1. (Barn IV:6, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Maret JACOBSDOTTER (974). Född i Tortorp 1755-02-01 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). Död 1807 i Jörlanda (O). (Se IV:6, s ).

V:12 fm fm m

Anna ANDERSDOTTER (1059). Född Tolleröd omkring 1731 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1 (dödsnotisen)). Död Tortorp 1766-04-17 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1 Död av tungt bröst, 35 år gammal. (Barn IV:6, s )

Gift med föregående ana.

V:13 fm mf f

Anders PÅVELSSON (Pålsson) (1060). Bonde. Född Rannbo 1710 i Jörlanda (O) (Solberga C:2). Döpt 1710-07-31 i Jörlanda (O) (Solberga C:2). Död 1778-03-13 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). Bonde på Raröd i Jörlanda socken. Död av ålderdomssvaghet, 68 år. (Barn IV:7, s , Far VI:25, s , Mor VI:26, s )

Gift 1738-10-15 i Jörlanda (O) med efterföljande ana.

Barn:

Pehr Andersson (442). Född Raröd 1741 i Jörlanda (O) (Solberga C:2).

Sven ANDERSSON (347). Född i Raröd Nedra 1745-02-24 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). Död i Raröd 1811-10-03 i Jörlanda (O) (Solberga C:2). (Se IV:7, s ).

Pål Andersson (1066). Född Raröd 1751-01-27 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). Död 1800-07-29 i Jörlanda (O)

Elin Andersdotter (439). Född Raröd 1757-05-13 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). Död 1821 i Jörlanda (O).

Gunnur Andersdotter (440). Född Raröd 1754-04-28 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1).

Anna Andersdotter (438). Född Rannbo 1763-02-19 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). Död Raröd 1764-03-19 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). Död av bröstsjuka.

Ingeborg Andersdotter (14633). Född 1764-06-17 i Jörlanda (O) Död 1817-08-27 i Jörlanda (O).

V:14 fm mf m

Anna ANDERSDOTTER (1061). Född Rämma 1722-11-11 i Jörlanda (O) (Solberga C:2). Döpt 1722-11-11 i Jörlanda (O) (Solberga C:2). Död 1782-04-27 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). Begravd 1782-05-09 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). Död av bröstvärk o ålderdom, 60 år. (Barn IV:7, s , Far VI:27, s , Mor VI:28, s )

Gift 1738-10-15 i Jörlanda (O) med föregående ana.

V:15 fm mm f

Helge OLSSON (8533). Gift med sin fars farsters sondotter. Född 1718 i Solberga (O)). Död 1789 i Jörlanda (O). (Barn IV:8, s , Far VI:29, s , Mor VI:30, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Gunnela HELGESDOTTER (348). Född Västra Torp 1743-01-16 i Jörlanda (O). Död Raröd 1785-02-08 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). (Se IV:8, s ).

V:16 fm mm m

Gunla OLSDOTTER (8534). Gift med sin fars morbors sonson. Född 1718 i Jörlanda (O). Död 1780 i Jörlanda (O). (Barn IV:8, s , Far VI:31, s , Mor VI:32, s )

Gift med föregående ana.

V:17 mf ff f

Lars MÅNSSON (6276). Född 1711. Levde Vitsten i Solberga (O). Död 1754. (Barn IV:9, s , Far VI:33, s )

Gift

Barn:

Måns LARSSON (361). Född omkring 1752 (Solberga AI:1). Död i Wittsten 1800-03-09 i Solberga (O) (Solberga C:4). (Se IV:9, s ).

V:19 mf fm f

Olof ESBIÖRNSSON (444). Bonde. Född Hvidsten 1721 i Solberga (O) (Solberga C:2). Döpt 1721-12-26 i Solberga (O) (Solberga C:2). Död 1785-11-15 i Solberga (O) (Solberga C:3). Begravd 1785-11-22 i Solberga (O) (Solberga C:3). Faddrar: Måns och Jon ibid, och Jakobs hustru i (?). Bonde på Wittsten i Solberga socken. Han lät begrava en dödfödd son 19/3 1769. Död av kolik och bröstsjuka, 64 år. Gift, ej funnen gift i Solberga 1744/58. (Barn IV:10, s , Far VI:37, s , Mor VI:38, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Anna Olofsdotter (446). Född omkring 1746. Död Hvidsten 1751-04-.. i Solberga (O) (Solberga C:3). Död av kopporna, 5 år.

Helena OLOFSDOTTER (362). Född i Wittsten 1758-03-02 i Solberga (O) (Solberga C:3). Död i Wittsten omkring 1794 i Solberga (O) (Solberga AI:1). (Se IV:10, s ).

V:20 mf fm m

Annika JONASDOTTER (445). Född omkring 1722. Död Wittsten 1796-11-02 i Solberga (O) (Solberga C:4). Begravd 1796-11-13 i Solberga (O) (Solberga C:4). Född ej funnen född 1720/23 i Solberga. Död av ålderdom 76 år. (Barn IV:10, s )

Gift med föregående ana.

V:21 mf mf f

Björn HÅKANSSON (448). Bonde. Född omkring 1707 (Norum C:2). Död 1759-05-23 i Norum (O) (Norum C:2). Begravd 1759-06-04 i Norum (O) (Norum C:2). Född ej funnen född 1700/13 i Norum, ca 1707 (Norum C:2). Bonde i Hammar i Norum socken. Död 52 år. (Barn IV:11, s )

Gift 1743-04-10 i Norum (O) med efterföljande ana.

Barn:

Jon BJÖRNSSON (371). Född 1744-06-30 i Norum (O) (Norum C:1). Död före 1806 i Norum (O) (Norum AI:2). (Se IV:11, s ).

Anders Björnsson (2049). Född 1746 i Norum (O).

V:22 mf mf m

Anna NILSDOTTER (449). Född omkring 1721. Död Hammar 1791-01-11 i Norum (O) (Norum C:2). Begravd 1791-01-23 i Norum (O) (Norum C:2). Möjligen id med Anna Nilsdotter född i Holm döpt 29/7 1721. Observera dock att endast 2 barn är antecknade som döpta 1721 medan det döptes betydligt fler åren runt omkring. Död av ålderdomsbräcklighet 69 år. (Barn IV:11, s )

Gift 1743-04-10 i Norum (O) med föregående ana.

V:23 mf mm f

Oluf ANDERSSON (451). Bonde. Född Furufjäll 1718 i Norum (O) (Norum C:1). Döpt 1718-10-12 i Norum (O) (Norum C:1). Död 1782-01-01 i Norum (O) (Norum C:2). Begravd 1782-01-13 i Norum (O) (Norum C:2). Faddrar: Markus hustru i Smederöd bar det till dopet. Bonde i Furufjäll i Norum socken. Lät begrava en dödfödd dotter 6/1 1760. Död änkling, 63 år. (Barn IV:12, s , Far VI:45, s )

Gift 1:o Furufjäll 1741-04-05 i Norum (O) med efterföljande ana. Gift i Måröd i Norum.

Barn:

Elin OLOFSDOTTER (372). Född 1745-07-17 i Norum (O) (Norum C:1). (Se IV:12, s ).

Gift 2:o

Barn:

Inger Olofsdotter (453). Född 1760-01-02 i Norum (O) (Norum C:2). Död 1760-01-03 i Norum (O) (Norum C:2). Född tvilling.

V:24 mf mm m

Ingier (Ingegerd) KLEMITSDOTTER (452). Född omkring 1703 (Norum C:2). Död Furufjäll 1756-07-12 i Norum (O) (Norum C:2). Begravd 1756-07-18 i Norum (O) (Norum C:2). Död 53 år. Bouppteckningen efter henne hölls 1756 (Domboken 1756:685) Gift i Måröd i Norum s:n. (Barn IV:12, s )

Gift Furufjäll 1741-04-05 i Norum (O) med föregående ana. Gift i Måröd i Norum.

V:29 mm mf f

Börje AMBJÖRNSSON (455). Född Skåra, Sockengården 1729-08-03 i Solberga (O) (Solberga C:3). Döpt 1729-08-03 i Solberga (O) (Solberga C:3). Faddrar: Esbiör i Hvidsyten, Jakob i Knafärsta och Svens hustru i Kirödinby. Bonde i Åseby i Solberga socken. Överlät gården på sonen Lars mellan 1780 och 1795. Gift från Skåra, Solberga s:n. Död Åseby Norgården 1806-06-02 i Solberga (O). (Barn IV:15, s , Far VI:57, s , Mor VI:58, s )

Gift Från Skåra 1758-10-22 i Solberga (O) med efterföljande ana.

Barn:

Olug Börjesdotter (463). Född Åseby 1759-11-28 i Solberga (O) (Solberga C:3). Död Grinnekollen 1820-01-29 i Solberga (O).

Olof Börjesson (14308). Född Åseby 1759-11-28 i Solberga (O).

Bengt Börjesson (462). Född Åseby Norgården 1761-12-20 i Solberga (O) (Solberga C:3). Död 1834.

Börta Börjesdotter (461). Född Åseby Norgården 1763-01-24 i Solberga (O) (Solberga C:3).

Jacob Börjesson (460). Född Åseby Norgården 1765-11-02 i Solberga (O) (Solberga C:3).

Lars BÖRJESSON (377). Född Åseby Norgården 1768-05-02 i Solberga (O) (Solberga C:3). Död Åseby Norgården 1813 i Solberga (O). (Se IV:15, s ).

Catharina Börjesdotter (458). Född Åseby Norgården 1770-08-26 i Solberga (O) (Solberga AI:1).

Ambjörn Börjesson (459). Född Åseby Norgården 1773-03-02 i Solberga (O) (Solberga AI:1).

Ambjörn Börjesson (14310). Född Åseby 1775-05-06 i Solberga (O).

Maret Börjesdotter (457). Född Åseby Norgården 1779-03-17 i Solberga (O) (Solberga AI:1). Död Åseby Mg i Solberga (O).

Ambor Börjesdotter (14311). Född Åseby N 1782 i Solberga (O).

V:30 mm mf m

Gunela BENGTSDOTTER (716). Född Åseby Norgården 1738-09-29 i Solberga (O). Döpt Faddrar: Hans i Prästgården, Anund i Yuge och Pehrs hustru i Björöd 1738-09-29 i Solberga (O) (Solberga C:2). Död Åseby Norgården 1806-05-31 i Solberga (O). Begravd Åseby 1806-06-16 i Solberga (O). (Barn IV:15, s , Far VI:59, s , Mor VI:60, s )

Gift Från Skåra 1758-10-22 i Solberga (O) med föregående ana.

Generation VI

VI:1 ff ff ff

Gullbrand PERSSON (474). Född omkring 1683 (Spekeröd C:1). Död Grindstorp 1762-02-15 i Spekeröd (O) (Spekeröd C:1). Begravd 1762-02-28 i Spekeröd (O) (Spekeröd C:1). Levde 1718 i Åketorp, Spekeröd s:n (Spekeröd C:l). Död 79 år gammal. VIGSELBOKEN SAKNAS 1716/18 ÖVERHUVUDTAGET MYCKET SPORADISK. (Barn V:1, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Efven GULBRANDSSON (421). Född Åketorp 1718-12-.. i Spekeröd (O). Död Grindstorp 1788-11-28 i Spekeröd (O) (Spekeröd C:1). (Se V:1, s ).

Ingrid Gullbrandsdotter (476).

Karin Gullbrandsdotter (477).

VI:2 ff ff fm

Elin PERSDOTTER (475). Född Åketorp 1698 i Spekeröd (O). Döpt 1698-03-18 i Spekeröd (O) (Spekeröd C:1). Död Grindstorp 1747-10-10 i Spekeröd (O) (Spekeröd C:1). Begravd 1747-10-18 i Spekeröd (O) (Spekeröd C:1). Död 50 årgammal. Bouppteckningen efter henne hölls 8/12 1747. (Barn V:1, s , Far VII:3, s )

Gift med föregående ana.

VI:17 fm ff ff

Anders JÖNSSON (1098). Möjligen identisk med Anders i Tortorp som begrovs 17/10 1728. Gift af Totorp i Jörlanda s:n. (Barn V:9, s )

Gift af Rarö 1701-12-29 i Jörlanda (O) med efterföljande ana.

Barn:

Anders ANDERSSON (1056). Född Kårlund 1715-01-06 i Jörlanda (O) (Solberga C:2). Död i Kårtiend(?) 1755-01-13 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). (Se V:9, s ).

VI:18 fm ff fm

Kerstin SKULESDOTTER (1099). Möjligen identisk med Anders hustru i Tortorp som begrovs 18/2 1728. Gift af Rarö i Jörlanda s:n. (Barn V:9, s )

Gift af Rarö 1701-12-29 i Jörlanda (O) med föregående ana.

VI:25 fm mf ff

Påvel INGEMARSSON (1100). Bonde. Född 1671 i Jörlanda (O). Bonde i Rannbo, Jörlanda socken 1710. Den 5/12 1731 lät han begrava en dotter. Ej funnen död i Jörlanda 1715/1778. (Barn V:13, s , Far VII:49, s , Mor VII:50, s )

Gift 1698-10-02 i Jörlanda (O) med efterföljande ana.

Barn:

Marit Pålsdotter (1107). Född Ranebo 1700 i Jörlanda (O) (Solberga C:2).

Anna Pålsdotter (1106). Född Ranebo 1702 i Jörlanda (O) (Solberga C:2).

Ingemar Pålsson (1105). Född Ranebo 1704 i Jörlanda (O) (Solberga C:2).

Gunnur Pålsdotter (1104). Född Ranebo 1707 i Jörlanda (O) (Solberga C:2).

Anders PÅVELSSON (Pålsson) (1060). Född Rannbo 1710 i Jörlanda (O) (Solberga C:2). Död 1778-03-13 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). (Se V:13, s ).

Ola Pålsson (1103). Född Ranebo 1713 i Jörlanda (O) (Solberga C:2). Död Ranebo 1778-05-05 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1).

Olle Pålsson (1102). Född Ranebo 1716 i Jörlanda (O) (Solberga C:2).

VI:26 fm mf fm

Börta ANDERSDOTTER (1101). Född 1671 (Jörlanda C:1). Död Ranebo 1744 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). Begravd 1744-03-16 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). Död 73 år gammal. (Barn V:13, s , Mor VII:52, s )

Gift 1698-10-02 i Jörlanda (O) med föregående ana.

VI:27 fm mf mf

Anders TORKELSSON (1109). Född Jordal Vg 1681-11-06 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). Död 1754-01-12 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). Begravd 1754-01-20 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). Bonde på Rämma i Jörlanda socken. Lät begrava en son 26?3 1738. Död av vattusot, 72 år 1 mån. (Barn V:14, s , Far VII:53, s , Mor VII:54, s )

Gift 1710-10-16 i Jörlanda (O) med efterföljande ana.

Barn:

Börta Andersdotter (1880). Född Rämma 1713 i Jörlanda (O). Död 1784-01-01 i Jörlanda (O).

Olof Andersson (1755). Född Rämma 1716-01-08 i Jörlanda (O). Död 1765-02-02 i Jörlanda (O).

Anna ANDERSDOTTER (1061). Född Rämma 1722-11-11 i Jörlanda (O) (Solberga C:2). Död 1782-04-27 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). (Se V:14, s ).

VI:28 fm mf mm

Ingebor PÄHRSDOTTER (1110). Född Rämma 1686-11-07 i Jörlanda (O). Död 1761-03-28 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). (Barn V:14, s , Far VII:55, s , Mor VII:56, s )

Gift 1710-10-16 i Jörlanda (O) med föregående ana.

VI:29 fm mm ff

Olof HELGESSON (1828). Född 1669 i Solberga (O). Död 1749 i Solberga (O). (Barn V:15, s , Far VII:57, s , Mor VII:58, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Marit OLSDOTTER (1831). Född Långeland 1716-01-21 i Solberga (O). Död Åseby Norgården 1790-03-28 i Solberga (O). (Se VI:60, s ).

Helge OLSSON (8533). Född 1718 i Solberga (O). Död 1789 i Jörlanda (O). (Se V:15, s ).

Anders Olofsson (2199). Född 1721 i Solberga (O). Död 1788 i Jörlanda (O).

VI:30 fm mm fm

Gunla GUNNARSDOTTER (1830). Född omkring 1682 i Jörlanda (O). Död 1733 i Solberga (O). (Barn V:15, s , Far VII:59, s , Mor VII:60, s )

Gift med föregående ana.

VI:31 fm mm mf

Olof AMUNDSSON (8555). Död 1754 i Jörlanda (O). (Barn V:16, s , Far VII:61, s , Mor VII:62, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Gunla OLSDOTTER (8534). Född 1718 i Jörlanda (O). Död 1780 i Jörlanda (O). (Se V:16, s ).

VI:32 fm mm mm

Anna ANDERSDOTTER (8556). Född 1692 i Jörlanda (O). Död 1729 i Jörlanda (O). (Barn V:16, s , Far VII:63, s , Mor VII:64, s )

Gift med föregående ana.

VI:33 mf ff ff

Måns MATTISSON (6278). Född Kyrkenorum 1681. Levde Kyrkenorum Mellangård i Norum (O). Död Vittsten N. 1751-04-07 i Solberga (O). (Barn V:17, s , Far VII:65, s , Mor VII:66, s )

Gift

Barn:

Lars MÅNSSON (6276). Född 1711. Levde Vitsten i Solberga (O). Död 1754. (Se V:17, s ).

VI:37 mf fm ff

Esbjörn (494). Bonde. Bonde i Hvidsten i Solberga socken. 2/5 1731 lät han begrava både sin hustru och en dotter och 15/10 1732 begravde han ytterligare ett barn (Barn V:19, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Olof Esbjärsson (496). Född Hvidsten 1720 i Solberga (O) (Solberga C:2).

Olof ESBIÖRNSSON (444). Född Hvidsten 1721 i Solberga (O) (Solberga C:2). Död 1785-11-15 i Solberga (O) (Solberga C:3). (Se V:19, s ).

VI:38 mf fm fm

Namnlös (495). Död Hvidsten 1731 i Solberga (O) (Solberga C:2). Begravd 1731-05-02 i Solberga (O) (Solberga C:2). (Barn V:19, s )

Gift med föregående ana.

VI:45 mf mm ff

Anders (498). Bonde. Bonde i Furufjäll i Norum socken (Barn V:23, s )

Gift

Barn:

Oluf ANDERSSON (451). Född Furufjäll 1718 i Norum (O) (Norum C:1). Död 1782-01-01 i Norum (O) (Norum C:2). (Se V:23, s ).

Sven Andersson (499). Född 1732. Död Furufjäll 1733-06-.. i Norum (O) (Nuorum C:1). Död 1 år o 9 veckor.

VI:57 mm mf ff

Ambiörn BÖRJESSON (501). Bonde. Född Ödsmål V 1698-04-03 i Solberga (O) (Solberga C:3). Bonde i Skåra i Solberga socken. Död ålderdomssvaghet 88 år. Död Skåra 1785-12-08 i Solberga (O) (Solberga C:3). Begravd 1785-12-18 i Solberga (O) (Solberga C:3). (Barn V:29, s , Far VII:113, s , Mor VII:114, s )

Gift 1:o med efterföljande ana.

Barn:

Gunnur Ambiörnsdotter (373). Född Skåra 1725 i Solberga (O). Död S Vinningstorp 1800-02-05.

Börje AMBJÖRNSSON (455). Född Skåra, Sockengården 1729-08-03 i Solberga (O) (Solberga C:3). Död Åseby Norgården 1806-06-02 i Solberga (O). (Se V:29, s ).

Anders Ambjörnsson (502). Död före 1729 i Ödsmål (O) (Inlnds Nordre HR FII:).

Gift 2:o med Ingiel Månsdotter (1124). Född 1712. Död 1772 i Solberga (O).

Barn:

Olle Ambiörnsson (676). Född 1734 i Solberga (O).

Anders Ambiörnsson (923). Född 1737 i Solberga (O).

Ingebor Ambjörnsdotter (1122). Född 1740. Död 1807 i Solberga (O).

Sven Ambjörnsson (1123). Levde 1759 i Hålta (O). Född 1742. Död 1824 i Solberga (O).

Regina Ambjörnsdotter (1121). Född 1745. Död 1806 i Solberga (O).

Margreta Ambjörnsdotter (1120). Född 1752 i Solberga (O).

Lars Ambiörnsson (924). Född 1755 i Solberga (O).

VI:58 mm mf fm

Olug BJÖRNSDOTTER (1161). Född Knaverstad N 1706-02-07 i Solberga (O). Död Skåra 1731-02-07 i Solberga (O). (Barn V:29, s , Far VII:115, s , Mor VII:116, s )

Gift med föregående ana.

VI:59 mm mf mf

Bengt AMUNDSSON (1125). Född Åseby Norgården 1708-07-10 i Solberga (O). Levde Åseby 1738 i Solberga (O) (Solberga C:2). Död Åseby Norgården 1742-11-28 i Solberga (O). (Barn V:30, s , Far VII:117, s , Mor VII:118, s )

Gift 1:o med efterföljande ana.

Barn:

Gunela BENGTSDOTTER (716). Född Åseby Norgården 1738-09-29 i Solberga (O). Död Åseby Norgården 1806-05-31 i Solberga (O). (Se V:30, s ).

Gift 2:o

VI:60 mm mf mm

Marit OLSDOTTER (1831). Född Långeland 1716-01-21 i Solberga (O). Död Åseby Norgården 1790-03-28 i Solberga (O). (Barn V:30, s , Far VII:119, s , Mor VII:120, s )

Gift med föregående ana.

Generation VII

VII:3 ff ff fm f

Per "Lille Per" (515). Levde Åketorp 1698 i Spekeröd (O) (Spekeröd C:1). (Barn VI:2, s )

Gift

Barn:

Elin PERSDOTTER (475). Född Åketorp 1698 i Spekeröd (O). Död Grindstorp 1747-10-10 i Spekeröd (O) (Spekeröd C:1). (Se VI:2, s ).

Helge Persson (516).

VII:49 fm mf ff f

Ingemar RASMUSSON (1130). Född 1635. Död 1703 i Jörlanda (O). (Barn VI:25, s , Far VIII:97, s )

Gift 1659-12-27 i Jörlanda (O) med efterföljande ana. Gift 3 Juledag 1659.

Barn:

Rasmus Ingemarsson (2072). Född 1661. Död 1733 i Jörlanda (O).

Påvel INGEMARSSON (1100). Född 1671 i Jörlanda (O). (Se VI:25, s ).

Gunla Ingemarsdotter (2073). Död 1748 i Jörlanda (O).

VII:50 fm mf ff m

Mali PÅFWELSDOTTER (1131). Född 1640 i Solberga (O). Död 1714 i Jörlanda (O).. (Barn VI:25, s , Far VIII:99, s )

Gift 1659-12-27 i Jörlanda (O) med föregående ana. Gift 3 Juledag 1659.

VII:52 fm mf fm m

Ingegerd JONSDOTTER (1724). Född 1640 i Solberga (O). (Barn VI:26, s , Far VIII:103, s )

Gift

Barn:

Börta ANDERSDOTTER (1101). Född 1671 (Jörlanda C:1). Död Ranebo 1744 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). (Se VI:26, s ).

VII:53 fm mf mf f

Torkel ANDERSSON (1802). Född Jordal Vg 1650 i Jörlanda (O). Död 1726-09-25 i Jörlanda (O). (Barn VI:27, s , Far VIII:105, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Anders TORKELSSON (1109). Född Jordal Vg 1681-11-06 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). Död 1754-01-12 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). (Se VI:27, s ).

Ingeborg Torkelsdotter (1806). Född 1691 i Jörlanda (O).

Olof Torkelsson (1810). Född 1695 i Jörlanda (O).

VII:54 fm mf mf m

Kerstin AMUNDSDOTTER (1803). Född Vulseröd omkring 1660. Död 1733-10-21 i Jörlanda (O). (Barn VI:27, s , Far VIII:107, s , Mor VIII:108, s )

Gift med föregående ana.

VII:55 fm mf mm f

Petter BÖRJESSON (1882). Död 1716 i Jörlanda (O). (Barn VI:28, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Ingebor PÄHRSDOTTER (1110). Född Rämma 1686-11-07 i Jörlanda (O). Död 1761-03-28 i Jörlanda (O) (Jörlanda C:1). (Se VI:28, s ).

VII:56 fm mf mm m

Anna KLEMENTSDOTTER (1883). Född 1650 i Spekeröd (O). Död 1721 i Jörlanda (O). (Barn VI:28, s , Far VIII:111, s )

Gift med föregående ana.

VII:57 fm mm ff f

Helge LARSSON (1824). Född Törresröd 1640 i Solberga (O). Död Törresröd 1717-01-06 i Solberga (O). (Barn VI:29, s , Far VIII:113, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Olof HELGESSON (1828). Född 1669 i Solberga (O). Död 1749 i Solberga (O). (Se VI:29, s ).

VII:58 fm mm ff m

Börta NILSDOTTER (1827). Född 1643 i Solberga (O). Död 1712 i Solberga (O). (Barn VI:29, s , Far VIII:115, s )

Gift med föregående ana.

VII:59 fm mm fm f

Gunnar JONSSON (2370). Född 1650 i Jörlanda (O). (Barn VI:30, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Gunla GUNNARSDOTTER (1830). Född omkring 1682 i Jörlanda (O). Död 1733 i Solberga (O). (Se VII:120, s ).

VII:60 fm mm fm m

Torborg HELGESDOTTER (2374). Levde 1682 i Jörlanda (O). (Barn VI:30, s )

Gift med föregående ana.

VII:61 fm mm mf f

Amund KARLSSON (8558). Död 1720 i Jörlanda (O). (Barn VI:31, s , Mor VIII:122, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Olof AMUNDSSON (8555). Död 1754 i Jörlanda (O). (Se VI:31, s ).

VII:62 fm mm mf m

Gunla LARSDOTTER (2349). Död 1716 i Jörlanda (O). (Barn VI:31, s , Far VIII:123, s )

Gift med föregående ana.

VII:63 fm mm mm f

Anders NILSSON (8563). Levde 1692 i Jörlanda (O). (Barn VI:32, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Anna ANDERSDOTTER (8556). Född 1692 i Jörlanda (O). Död 1729 i Jörlanda (O). (Se VI:32, s ).

VII:64 fm mm mm m

Anna LARSDOTTER (8564). Levde 1692 i Jörlanda (O). (Barn VI:32, s )

Gift med föregående ana.

VII:65 mf ff ff f

Mattias ESBJORNSSON (6280). Född Järnklätt 1648 i Norum (O). Levde i Järnklätt i Norum (O). Död Kyrkenorum Mg. 1707 i Norum (O). (Barn VI:33, s , Far VIII:129, s , Mor VIII:130, s )

Gift 1:o med efterföljande ana.

Barn:

Måns MATTISSON (6278). Född Kyrkenorum 1681. Levde Kyrkenorum Mellangård i Norum (O). Död Vittsten N. 1751-04-07 i Solberga (O). (Se VI:33, s ).

Gift 2:o med Anna ERIKSDOTTER (11419). Född Stranndkärr i Norum (O). Död Kyrkenorum Mg. i Norum (O).

VII:66 mf ff ff m

Gunilla CARLSDOTTER (11421). Född Kyrkenorum Mg. 1651 i Norum (O). Död Kyrkenorum Mg. 1691-02-24 i Norum (O). (Barn VI:33, s )

Gift med föregående ana.

VII:113 mm mf ff f

Börje AMBIÖRNSSON (203). Född 1665 i Hålta (O) (REFN: IX:297). Levde 1687 i Hålta (O). Levde 1699 i Jörlanda (O). Död Restaf 1724-..-12 i Solberga (O) (REFN: IX:297). (Barn VI:57, s , Far VIII:225, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Amborg Börjesdotter (6514). Född 1693 i Solberga (O). Död Restad 1770 i Hålta (O).

Ambiörn BÖRJESSON (501). Född Ödsmål V 1698-04-03 i Solberga (O) (Solberga C:3). Död Skåra 1785-12-08 i Solberga (O) (Solberga C:3). (Se VI:57, s ).

VII:114 mm mf ff m

Gunnur LARSDOTTER (370). Född Restad 1655 i Hålta (O). Levde 1680 i Hålta (O). Död Restad 1699-01-17 i Solberga (O). (Barn VI:57, s , Far VIII:227, s , Mor VIII:228, s )

Gift 1:o 1680 med Jöder Ambiörnsson (985). Levde 1684 i Hålta (O).

Barn:

Estri Jödesdotter (6550). Född 1684 i Hålta (O). Död 1747 i Hålta (O).

Gift 2:o med Olof Gunnesson (989). Levde 1680 i Hålta (O).

Gift 3:o med föregående ana.

VII:115 mm mf fm f

Björn OLSSON (11430). Född i Inlag. Död Knavestad 1731-05-30. (Barn VI:58, s , Far VIII:229, s , Mor VIII:230, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Olug BJÖRNSDOTTER (1161). Född Knaverstad N 1706-02-07 i Solberga (O). Död Skåra 1731-02-07 i Solberga (O). (Se VI:58, s ).

VII:116 mm mf fm m

Anna LARSDOTTER (11431). Född 1680-08-01. (Barn VI:58, s , Far VIII:231, s )

Gift med föregående ana.

VII:117 mm mf mf f

Amund ÅBOM Bengtsson Åberg (11439). Född Åseby Ng 1662-01-12 i Solberga (O). Död Åseby Ng 1742-11-28 i Solberga (O). (Barn VI:59, s , Far VIII:233, s , Mor VIII:234, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Bengt AMUNDSSON (1125). Född Åseby Norgården 1708-07-10 i Solberga (O). Levde Åseby 1738 i Solberga (O) (Solberga C:2). Död Åseby Norgården 1742-11-28 i Solberga (O). (Se VI:59, s ).

VII:118 mm mf mf m

Karin LARSDOTTER (11440). Född Annex omkring 1684 i Hålta (O). Död Åseby Ng 1728-06-10 i Solberga (O). (Barn VI:59, s , Far VIII:235, s , Mor VIII:236, s )

Gift med föregående ana.

VII:119 mm mf mm f

Olof HELGESSON (1828). Född 1669 i Solberga (O). Död 1749 i Solberga (O). (Barn VI:60, s , Far VIII:237, s , Mor VIII:238, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Marit OLSDOTTER (1831). Född Långeland 1716-01-21 i Solberga (O). Död Åseby Norgården 1790-03-28 i Solberga (O). (Se VI:60, s ).

Helge OLSSON (8533). Född 1718 i Solberga (O). Död 1789 i Jörlanda (O). (Se V:15, s ).

Anders Olofsson (2199). Född 1721 i Solberga (O). Död 1788 i Jörlanda (O).

VII:120 mm mf mm m

Gunla GUNNARSDOTTER (1830). Född omkring 1682 i Jörlanda (O). Död 1733 i Solberga (O). (Barn VI:60, s , Far VIII:239, s , Mor VIII:240, s )

Gift med föregående ana.

Generation VIII

VIII:97 fm mf ff ff

Rasmus HANSSON (1135). Död Ranebo 1659 i Jörlanda (O) (Solberga F:1). Begravd 1659-06-26 i Jörlanda (O) (Solberga F:1). (Barn VII:49, s )

Gift

Barn:

Ingemar RASMUSSON (1130). Född 1635. Död 1703 i Jörlanda (O). (Se VII:49, s ).

VIII:99 fm mf ff mf

Påvel OLOFSSON (1728). Död 1666 i Jörlanda (O). (Barn VII:50, s )

Gift

Barn:

Mali PÅFWELSDOTTER (1131). Född 1640 i Solberga (O). Död 1714 i Jörlanda (O). (Se VII:50, s ).

VIII:103 fm mf fm mf

Jon HANSSON (1726). Död 1680 i Solberga (O). (Barn VII:52, s )

Gift

Barn:

Ingegerd JONSDOTTER (1724). Född 1640 i Solberga (O). (Se VII:52, s ).

VIII:105 fm mf mf ff

Anders TORKELSSON (1805). Född omkring 1620. Död 1677-02-04 i Jörlanda (O). (Barn VII:53, s )

Gift

Barn:

Torkel ANDERSSON (1802). Född Jordal Vg 1650 i Jörlanda (O). Död 1726-09-25 i Jörlanda (O). (Se VII:53, s ).

VIII:107 fm mf mf mf

Amund ANDERSSON (1808). Född Vulseröd 1630 i Jörlanda (O). Död 1695 i Jörlanda (O). (Barn VII:54, s , Far IX:213, s , Mor IX:214, s )

Gift 1:o med efterföljande ana.

Barn:

Gunla Amundsdotter (14632). Född mellan 1640 och 1692.

Kerstin AMUNDSDOTTER (1803). Född Vulseröd omkring 1660. Död 1733-10-21 i Jörlanda (O). (Se VII:54, s ).

Gift 2:o med Sissela Simonsdotter (14630). Född mellan 1610 och 1670.

Barn:

Anna Amundsdotter (14631). Född 1686 i Jörlanda (O). Död 1770 i Solberga (O).

VIII:108 fm mf mf mm

Ingeborg OLOFSDOTTER (1809). Född Toröd 1635 i Jörlanda (O). Död 1682 i Jörlanda (O). (Barn VII:54, s , Far IX:215, s , Mor IX:216, s )

Gift med föregående ana.

VIII:111 fm mf mm mf

Klement BJÖRNSSON (1766). Född 1628. Död 1712 i Spekeröd (O). (Barn VII:56, s , Far IX:221, s , Mor IX:222, s )

Gift 1:o

Barn:

Anna KLEMENTSDOTTER (1883). Född 1650 i Spekeröd (O). Död 1721 i Jörlanda (O). (Se VII:56, s ).

Gift 2:o med Börta Torbjörnsdotter (1771). Död 1709 i Spekeröd (O).

Barn:

Björn Klementsson (1772). 1702 Jörlanda, Göteborg & Bohuslän;

VIII:113 fm mm ff ff

Lars HELGESSON (1823). Född 1609 i Solberga (O). Död 1681 i Solberga (O). (Barn VII:57, s , Far IX:225, s , Mor IX:226, s )

Gift

Barn:

Gunla LARSDOTTER (2349). Död 1716 i Jörlanda (O). (Se VII:62, s ).

Helge LARSSON (1824). Född Törresröd 1640 i Solberga (O). Död Törresröd 1717-01-06 i Solberga (O). (Se VII:57, s ).

Nils Larsson (2198). Född 1650. Död 1721 i Solberga (O).

VIII:115 fm mm ff mf

Nils SVENSSON (8551). Född omkring 1610 i Solberga (O). Levde 1639 i Solberga (O). Död 1679 i Solberga (O). (Barn VII:58, s , Far IX:229, s )

Gift

Barn:

Börta NILSDOTTER (1827). Född 1643 i Solberga (O). Död 1712 i Solberga (O). (Se VII:58, s ).

VIII:122 fm mm mf fm

Karin NILSDOTTER (8561). Född omkring 1620 i Solberga (O). Död 1699 i Solberga (O). (Barn VII:61, s )

Gift

Barn:

Amund KARLSSON (8558). Död 1720 i Jörlanda (O). (Se VII:61, s ).

VIII:123 fm mm mf mf

Lars HELGESSON (1823). Född 1609 i Solberga (O). Död 1681 i Solberga (O). (Barn VII:62, s , Far IX:245, s , Mor IX:246, s )

Gift

Barn:

Gunla LARSDOTTER (2349). Död 1716 i Jörlanda (O). (Se VII:62, s ).

Helge LARSSON (1824). Född Törresröd 1640 i Solberga (O). Död Törresröd 1717-01-06 i Solberga (O). (Se VII:57, s ).

Nils Larsson (2198). Född 1650. Död 1721 i Solberga (O).

VIII:129 mf ff ff ff

Esbjörn SIVERTSSON (6282). 1/4 hemman Järnklätt. Levde i Järnklätt mellan 1646 och 1670 i Norum (O). Död Järnklätt 1669 i Norum (O). (Barn VII:65, s , Far IX:257, s , Mor IX:258, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Mattias ESBJORNSSON (6280). Född Järnklätt 1648 i Norum (O). Levde i Järnklätt i Norum (O). Död Kyrkenorum Mg. 1707 i Norum (O). (Se VII:65, s ).

VIII:130 mf ff ff fm

Ingeborg TORKELSDOTTER (11417). Född Måröd i Norum (O). Död Järnklätt 1675 i Norum (O). (Barn VII:65, s )

Gift med föregående ana.

VIII:225 mm mf ff ff

Ambjörn GÖDESSON (53). Född Restad 1630 i Hålta (O) (REFN: X:593). Död Restad 1680 i Hålta (O) (REFN: X:593). (Barn VII:113, s , Far IX:449, s )

Gift

Barn:

Börje AMBIÖRNSSON (203). Född 1665 i Hålta (O) (REFN: IX:297). Levde 1687 i Hålta (O). Levde 1699 i Jörlanda (O). Död Restaf 1724-..-12 i Solberga (O) (REFN: IX:297). (Se VII:113, s ).

VIII:227 mm mf ff mf

Lars TORKELSSON (823). Levde Yttre Restad mellan 1660 och 1676 i Hålta (O). 1/4 hemman Y Restad. Född 1610 i Norum (O). Död Restad 1676-11-12 i Hålta (O). (Barn VII:114, s , Far IX:453, s , Mor IX:454, s )

Gift 1672 i Hålta (O) med efterföljande ana.

Barn:

Gunnur LARSDOTTER (370). Född Restad 1655 i Hålta (O). Levde 1680 i Hålta (O). Död Restad 1699-01-17 i Solberga (O). (Se VII:114, s ).

Torkel Larsson (808). Född 1660 i Hålta (O). Död 1717 i Hålta (O).

Rasmus Larsson (8763). Född Restad 1672 i Hålta (O). Död 1734 i Norum (O).

VIII:228 mm mf ff mm

Ingeborg RASMUSDOTTER (918). Född Restad 1640 i Norum (O). Levde 1691 i Hålta (O). Död Strandnorum 1707 i Hålta (O). (Barn VII:114, s , Far IX:455, s , Mor IX:456, s )

Gift 1672 i Hålta (O) med föregående ana.

VIII:229 mm mf fm ff

Olle ESBJÖRNSSON (11434). (Barn VII:115, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Björn OLSSON (11430). Född i Inlag. Död Knavestad 1731-05-30. (Se VII:115, s ).

VIII:230 mm mf fm fm

Märta LARSDOTTER (11435). (Barn VII:115, s )

Gift med föregående ana.

VIII:231 mm mf fm mf

Lars JACOBSSON (11437). (Barn VII:116, s )

Gift

Barn:

Anna LARSDOTTER (11431). Född 1680-08-01. (Se VII:116, s ).

VIII:233 mm mf mf ff

Bengt TORBJÖRNSSON (11442). Född Åseby Norgården 1630 i Solberga (O). Död Åseby Norgården 1702-08-17 i Solberga (O). (Barn VII:117, s , Far IX:465, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Amund ÅBOM Bengtsson Åberg (11439). Född Åseby Ng 1662-01-12 i Solberga (O). Död Åseby Ng 1742-11-28 i Solberga (O). (Se VII:117, s ).

VIII:234 mm mf mf fm

NN BENGTSDOTTER (11443). Död Åseby Norgården 1700-03-24 i Solberga (O). (Barn VII:117, s )

Gift med föregående ana.

VIII:235 mm mf mf mf

Lars NILSSON (11447). Född Annex omkring 1640 i Hålta (O). Död Annex i Hålta (O). (Barn VII:118, s , Far IX:469, s , Mor IX:470, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Karin LARSDOTTER (11440). Född Annex omkring 1684 i Hålta (O). Död Åseby Ng 1728-06-10 i Solberga (O). (Se VII:118, s ).

VIII:236 mm mf mf mm

Börta TORKELSDOTTER (11448). Född Hammar, Solberga? omkring 1650 i Norum (O). Död Annex i Hålta (O). (Barn VII:118, s , Far IX:471, s , Mor IX:472, s )

Gift med föregående ana.

VIII:237 mm mf mm ff

Helge LARSSON (1824). Född Törresröd 1640 i Solberga (O). Död Törresröd 1717-01-06 i Solberga (O). (Barn VII:119, s , Far IX:473, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Olof HELGESSON (1828). Född 1669 i Solberga (O). Död 1749 i Solberga (O). (Se VI:29, s ).

VIII:238 mm mf mm fm

Börta NILSDOTTER (1827). Född 1643 i Solberga (O). Död 1712 i Solberga (O). (Barn VII:119, s , Far IX:475, s )

Gift med föregående ana.

VIII:239 mm mf mm mf

Gunnar JONSSON (2370). Född 1650 i Jörlanda (O). (Barn VII:120, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Gunla GUNNARSDOTTER (1830). Född omkring 1682 i Jörlanda (O). Död 1733 i Solberga (O). (Se VII:120, s ).

VIII:240 mm mf mm mm

Torborg HELGESDOTTER (2374). Levde 1682 i Jörlanda (O). (Barn VII:120, s )

Gift med föregående ana.

Generation IX

IX:213 fm mf mf mf f

Anders AMUNDSSON (1812). Född Rannekärr 1600 i Jörlanda (O). Död 1675-03-25 i Jörlanda (O). (Barn VIII:107, s , Far X:425, s , Mor X:426, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Amund ANDERSSON (1808). Född Vulseröd 1630 i Jörlanda (O). Död 1695 i Jörlanda (O). (Se VIII:107, s ).

IX:214 fm mf mf mf m

Kerstin TORKELSDOTTER (14620). Född Strandnorum mellan 1585 och 1629 i Norum (O). Död i Jörlanda (O). (Barn VIII:107, s , Far X:427, s , Mor X:428, s )

Gift med föregående ana.

IX:215 fm mf mf mm f

Olof HELGESSON (1816). Nämndeman, Lagrättsman. Född Släbo 1586 i Solberga (O). Död Toröd 1671-12-26 i Jörlanda (O). (Barn VIII:108, s , Far X:429, s , Mor X:430, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Helge Olsson (2383). Född Toröd 1635 i Jörlanda (O). Död 1706 i Jörlanda (O).

Ingeborg OLOFSDOTTER (1809). Född Toröd 1635 i Jörlanda (O). Död 1682 i Jörlanda (O). (Se VIII:108, s ).

Tålle Olsson Darre (2403). Född Toröd 1640 i Jörlanda (O). Död 1704 i Solberga (O).

Gunla Olsdotter (14618). Född mellan 1605 och 1663.

Anna Olsdotter (14619). Född mellan 1605 och 1663.

IX:216 fm mf mf mm m

Brita (Börta) HALVARDSDOTTER (1817). Född Ingetorp 1600 i Solberga (O). Död Toröd 1683-03-25 i Jörlanda (O). (Barn VIII:108, s , Far X:431, s , Mor X:432, s )

Gift med föregående ana.

IX:221 fm mf mm mf f

Björn KLEMENTSSON (1768). Död 1678 i Spekeröd (O). (Barn VIII:111, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Klement BJÖRNSSON (1766). Född 1628. Död 1712 i Spekeröd (O). (Se VIII:111, s ).

Amborg Björnsdotter (1773). Född 1631 i Norum (O). Död 1711 i Långelanda (O).

Ingeborg Björnsdotter (1774). Levde 1665 i Spekeröd (O). Död 1727 i Spekeröd (O).

Anders Björnsson (1775). Död 1699 i Spekeröd (O).

IX:222 fm mf mm mf m

Anna ALFSDOTTER (1769). Född 1610 i Stenkyrka (O). Död 1694 i Spekeröd (O). (Barn VIII:111, s , Far X:443, s , Mor X:444, s )

Gift med föregående ana.

IX:225 fm mm ff ff f

Helge OLOFSSON (1819). Denne broder Anfader F. Född Törresröd 1570 i Solberga (O). Död Släbo 1625 i Solberga (O). (Barn VIII:113, s , Far X:449, s , Mor X:450, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Olof HELGESSON (1816). Född Släbo 1586 i Solberga (O). Död Toröd 1671-12-26 i Jörlanda (O). (Se IX:215, s ).

Lars HELGESSON (1823). Född 1609 i Solberga (O). Död 1681 i Solberga (O). (Se VIII:113, s ).

IX:226 fm mm ff ff m

ANDERSDOTTER (14607). Född mellan 1535 och 1585. (Barn VIII:113, s )

Gift med föregående ana.

IX:229 fm mm ff mf f

Sven NILSSON (8553). Född 1590 i Solberga (O). Död 1644 i Solberga (O). (Barn VIII:115, s )

Gift

Barn:

Nils SVENSSON (8551). Född omkring 1610 i Solberga (O). Levde 1639 i Solberga (O). Död 1679 i Solberga (O). (Se VIII:115, s ).

IX:245 fm mm mf mf f

Helge OLOFSSON (1819). Denne broder Anfader F. Född Törresröd 1570 i Solberga (O). Död Släbo 1625 i Solberga (O). (Barn VIII:123, s , Far X:489, s , Mor X:490, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Olof HELGESSON (1816). Född Släbo 1586 i Solberga (O). Död Toröd 1671-12-26 i Jörlanda (O). (Se IX:215, s ).

Lars HELGESSON (1823). Född 1609 i Solberga (O). Död 1681 i Solberga (O). (Se VIII:113, s ).

IX:246 fm mm mf mf m

ANDERSDOTTER (14607). Född mellan 1535 och 1585. (Barn VIII:123, s )

Gift med föregående ana.

IX:257 mf ff ff ff f

Sivert TORESSON (6284). Född Järnklätt omkring 1580 i Norum (O). Levde i Järnklätt i Norum (O). Död Järnklätt 1644 i Norum (O). (Barn VIII:129, s , Far X:513, s , Mor X:514, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Esbjörn SIVERTSSON (6282). Levde i Järnklätt mellan 1646 och 1670 i Norum (O). Död Järnklätt 1669 i Norum (O). (Se VIII:129, s ).

IX:258 mf ff ff ff m

Olug OLSDOTTER (11422). Född Gömme omkring 1580 i Långelanda (O). Död Järnklätt 1668 i Norum (O). (Barn VIII:129, s , Far X:515, s )

Gift med föregående ana.

IX:449 mm mf ff ff f

Göde (Jöder) SVENSSON (411). Född Yttre Restad 1605 i Hålta (O). Död i Båröd. (Barn VIII:225, s , Far X:897, s )

Gift

Barn:

Ambjörn GÖDESSON (53). Född Restad 1630 i Hålta (O) (REFN: X:593). Död Restad 1680 i Hålta (O) (REFN: X:593). (Se VIII:225, s ).

IX:453 mm mf ff mf f

Torkel LARSSON (932). Född Restad 1570 i Hålta (O). Död Strandnorum 1616 i Norum (O). (Barn VIII:227, s , Far X:905, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Lars TORKELSSON (823). Levde Yttre Restad mellan 1660 och 1676 i Hålta (O). Född 1610 i Norum (O). Död Restad 1676-11-12 i Hålta (O). (Se VIII:227, s ).

IX:454 mm mf ff mf m

Estrid AMBJRÖNSDOTTER (8774). Född Strandnorum 1580 i Norum (O). Död Yttre Restad i Hålta (O). (Barn VIII:227, s )

Gift med föregående ana.

IX:455 mm mf ff mm f

Rasmus MARKUSSON (8765). Född Högenorum 1615 i Norum (O). Död Högernorum 1663 i Norum (O). Levde Högernorum mellan 1629 och 1663. (Barn VIII:228, s , Far X:909, s , Mor X:910, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Ingeborg RASMUSDOTTER (918). Född Restad 1640 i Norum (O). Levde 1691 i Hålta (O). Död Strandnorum 1707 i Hålta (O). (Se VIII:228, s ).

IX:456 mm mf ff mm m

Estrid AMBJÖRNSDOTTER (8766). Född Restad 1620 i Hålta (O). Död Högenorum 1691 i Norum (O). (Barn VIII:228, s , Far X:911, s )

Gift med föregående ana.

IX:465 mm mf mf ff f

Torbjörn BENGTSSON (11445). Född 1600 i Solberga (O). Död omkring 1641. (Barn VIII:233, s )

Gift

Barn:

Bengt TORBJÖRNSSON (11442). Född Åseby Norgården 1630 i Solberga (O). Död Åseby Norgården 1702-08-17 i Solberga (O). (Se VIII:233, s ).

IX:469 mm mf mf mf f

Nils LARSSON (11450). Född Annex 1610 i Hålta (O). Död Annex 1666-03-29 i Hålta (O). (Barn VIII:235, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Lars NILSSON (11447). Född Annex omkring 1640 i Hålta (O). Död Annex i Hålta (O). (Se VIII:235, s ).

IX:470 mm mf mf mf m

Sissela (11452). Född omkring 1610 i Göteborgs och Bohus län. Född omkring 1617. Död Annex 1671-08-17 i Hålta (O). (Barn VIII:235, s )

Gift med föregående ana.

IX:471 mm mf mf mm f

Torkel TORESSON (11454). Född Hammar omkring 1620 i Solberga (O). Död Hammar 1685-04-14 i Solberga (O). (Barn VIII:236, s , Far X:941, s , Mor X:942, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Börta TORKELSDOTTER (11448). Född Hammar, Solberga? omkring 1650 i Norum (O). Död Annex i Hålta (O). (Se VIII:236, s ).

IX:472 mm mf mf mm m

Ingeborg (11455). Död Hammar 1697-02-14 i Solberga (O). (Barn VIII:236, s )

Gift med föregående ana.

IX:473 mm mf mm ff f

Lars HELGESSON (1823). Född 1609 i Solberga (O). Död 1681 i Solberga (O). (Barn VIII:237, s , Far X:945, s , Mor X:946, s )

Gift

Barn:

Gunla LARSDOTTER (2349). Död 1716 i Jörlanda (O). (Se VII:62, s ).

Helge LARSSON (1824). Född Törresröd 1640 i Solberga (O). Död Törresröd 1717-01-06 i Solberga (O). (Se VII:57, s ).

Nils Larsson (2198). Född 1650. Död 1721 i Solberga (O).

IX:475 mm mf mm fm f

Nils SVENSSON (8551). Född omkring 1610 i Solberga (O). Levde 1639 i Solberga (O). Död 1679 i Solberga (O). (Barn VIII:238, s , Far X:949, s )

Gift

Barn:

Börta NILSDOTTER (1827). Född 1643 i Solberga (O). Död 1712 i Solberga (O). (Se VII:58, s ).

Generation X

X:425 fm mf mf mf ff

Amund TORBJÖRNSSON (1814). Född omkring 1560. Död 1604 i Jörlanda (O). (Barn IX:213, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Anders AMUNDSSON (1812). Född Rannekärr 1600 i Jörlanda (O). Död 1675-03-25 i Jörlanda (O). (Se IX:213, s ).

X:426 fm mf mf mf fm

TORESDOTTER (14621). Född Håby mellan 1532 och 1582 i Jörlanda (O). Död i Jörlanda (O). (Barn IX:213, s )

Gift med föregående ana.

X:427 fm mf mf mf mf

Torkel LARSSON (14623). Född Restad 1579 i Hålta (O). Död 1616 i Norum (O). (Barn IX:214, s , Far XI:853, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Kerstin TORKELSDOTTER (14620). Född Strandnorum mellan 1585 och 1629 i Norum (O). Död i Jörlanda (O). (Se IX:214, s ).

Lars Torkelsson (14627). Född Strandnorum omkring 1610 i Norum (O). Död 1676-11-12 i Hålta (O).

Ingeborg Torkelsdotter Ingeborg Torkelsdotter (14628). Född Strandnorum mellan 1586 och 1637 i Norum (O). Död 1679-05-13 i Solberga (O).

X:428 fm mf mf mf mm

Estrid AMBJÖRNSDOTTER (14626). Född Strandnorum 1578 i Hålta (O). Död i Norum (O). (Barn IX:214, s )

Gift med föregående ana.

X:429 fm mf mf mm ff

Helge OLOFSSON (1819). Denne broder Anfader F. Född Törresröd 1570 i Solberga (O). Död Släbo 1625 i Solberga (O). (Barn IX:215, s , Far XI:857, s , Mor XI:858, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Olof HELGESSON (1816). Född Släbo 1586 i Solberga (O). Död Toröd 1671-12-26 i Jörlanda (O). (Se IX:215, s ).

Lars HELGESSON (1823). Född 1609 i Solberga (O). Död 1681 i Solberga (O). (Se VIII:113, s ).

X:430 fm mf mf mm fm

ANDERSDOTTER (14607). Född mellan 1535 och 1585. (Barn IX:215, s )

Gift med föregående ana.

X:431 fm mf mf mm mf

Halvard AMUNDSSON (2384). Född Ingetorp 1580 i Solberga (O). Död Ingetorp 1625 i Solberga (O). (Barn IX:216, s , Far XI:861, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Brita (Börta) HALVARDSDOTTER (1817). Född Ingetorp 1600 i Solberga (O). Död Toröd 1683-03-25 i Jörlanda (O). (Se IX:216, s ).

Olof Halvardsson (14615). Född Ingetorp omkring 1602 i Solberga (O).

Simon Halvardsson (2221). Född Ingetorp 1605 i Solberga (O). Död 1648 i Solberga (O).

Gertrud Halvardsdotter (14616). Född Ingetorp 1607 i Solberga (O).

Kerstin Halvardsdotter (14617). Född Ingetorp 1610 i Solberga (O).

X:432 fm mf mf mm mm

Anna SIMONSDOTTER (1834). Född Halleby omkring 1580 i Jörlanda (O). Död Ingetorp 1644 i Solberga (O). (Barn IX:216, s , Far XI:863, s , Mor XI:864, s )

Gift med föregående ana.

X:443 fm mf mm mf mf

Alf OLSSON (1777). Född 1570. Död 1651 i Stenkyrka (O). (Barn IX:222, s , Far XI:885, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Helge Alfsson (1786). Född 1605 i Stenkyrka (O).

Anna ALFSDOTTER (1769). Född 1610 i Stenkyrka (O). Död 1694 i Spekeröd (O). (Se IX:222, s ).

X:444 fm mf mm mf mm

Anne KROGSDOTTER (1778). Död 1653 i Stenkyrka (O). (Barn IX:222, s , Far XI:887, s )

Gift med föregående ana.

X:449 fm mm ff ff ff

OLOF LARSSON Lauritzson (1821). Född Törresröd 1550 i Solberga (O). Död Törresröd 1610 i Solberga (O). Eller född 1550 (Barn IX:225, s , Far XI:897, s , Mor XI:898, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Helge OLOFSSON (1819). Född Törresröd 1570 i Solberga (O). Död Släbo 1625 i Solberga (O). (Se X:945, s ).

SVEN Ollesson (1858). Denne broder Anfader M. Levde 1625 i Solberga (O). Född 1578 i Solberga (O). Död 1625 i Solberga (O).

Mattis Olofsson (2197). Född 1600 i Solberga (O). Död i Jörlanda (O).

Tore Olofsson (14601). Född mellan 1555 och 1605.

Helli Olofsdotter (14602). Född mellan 1555 och 1605.

Anna Olofsdotter (14603). Född mellan 1555 och 1605.

Ingeborg Olofsdotter (14604). Född mellan 1555 och 1601.

Sigrid Olofsdotter (14605). Född mellan 1555 och 1605.

X:450 fm mm ff ff fm

INGER MATSDOTTER (1822). Född Högenorum 1535 i Norum (O). Levde 1560 i Norum (O). Död 1628 i Solberga (O). (Barn IX:225, s , Far XI:899, s )

Gift med föregående ana.

X:489 fm mm mf mf ff

OLOF LARSSON Lauritzson (1821). Född Törresröd 1550 i Solberga (O). Död Törresröd 1610 i Solberga (O). Eller född 1550 (Barn IX:245, s , Far XI:977, s , Mor XI:978, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Helge OLOFSSON (1819). Född Törresröd 1570 i Solberga (O). Död Släbo 1625 i Solberga (O). (Se X:945, s ).

SVEN Ollesson (1858). Denne broder Anfader M. Levde 1625 i Solberga (O). Född 1578 i Solberga (O). Död 1625 i Solberga (O).

Mattis Olofsson (2197). Född 1600 i Solberga (O). Död i Jörlanda (O).

Tore Olofsson (14601). Född mellan 1555 och 1605.

Helli Olofsdotter (14602). Född mellan 1555 och 1605.

Anna Olofsdotter (14603). Född mellan 1555 och 1605.

Ingeborg Olofsdotter (14604). Född mellan 1555 och 1601.

Sigrid Olofsdotter (14605). Född mellan 1555 och 1605.

X:490 fm mm mf mf fm

INGER MATSDOTTER (1822). Född Högenorum 1535 i Norum (O). Levde 1560 i Norum (O). Död 1628 i Solberga (O). (Barn IX:245, s , Far XI:979, s )

Gift med föregående ana.

X:513 mf ff ff ff ff

Tore SIVERTSSON (6286). Levde Järnklätt mellan 1585 och 1619 i Norum (O). Född 1550 i Norum (O). Levde i Järnklätt i Norum (O). (Barn IX:257, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Sivert TORESSON (6284). Född Järnklätt omkring 1580 i Norum (O). Levde i Järnklätt i Norum (O). Död Järnklätt 1644 i Norum (O). (Se IX:257, s ).

X:514 mf ff ff ff fm

Ingerborg eller Karin ANDERSDOTTER (11423). Död Järnklätt i Norum (O). (Barn IX:257, s )

Gift med föregående ana.

X:515 mf ff ff ff mf

Olof (11425). Levde Förestod gåren Gömme 1610 i Långelanda (O). (Barn IX:258, s )

Gift

Barn:

Olug OLSDOTTER (11422). Född Gömme omkring 1580 i Långelanda (O). Död Järnklätt 1668 i Norum (O). (Se IX:258, s ).

X:897 mm mf ff ff ff

Sven AMBJÖRNSSON (472). Född Yttre Restad Ö omkring 1570 i Hålta (O). Levde 1605 i Hålta (O). Död Yttre Restad omkring 1626 i Hålta (O). (Barn IX:449, s )

Gift

Barn:

Ambjörn SVENSSON (8762). Född Yttre Restad 1600 i Hålta (O) (RESI: 1626 Hålta (Göteborg och Bohuslän)). Död 1686 i Hålta (O). (Se X:911, s ).

Göde (Jöder) SVENSSON (411). Född Yttre Restad 1605 i Hålta (O). Död i Båröd. (Se IX:449, s ).

X:905 mm mf ff mf ff

Laurits (Lars) MATTSON (Mattiasson) (8776). Född Restad 1550 i Hålta (O). Död Strandnorum i Norum (O). (Barn IX:453, s )

Gift

Barn:

Torkel LARSSON (932). Född Restad 1570 i Hålta (O). Död Strandnorum 1616 i Norum (O). (Se IX:453, s ).

X:909 mm mf ff mm ff

Markus CLEMENTSSON (8770). Född Högenorum 1570 i Norum (O). Död Högenorum 1650-12-10 i Norum (O). (Barn IX:455, s , Far XI:1817, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Rasmus MARKUSSON (8765). Född Högenorum 1615 i Norum (O). Död Högernorum 1663 i Norum (O). Levde Högernorum mellan 1629 och 1663. (Se IX:455, s ).

X:910 mm mf ff mm fm

Ingrid TORESDOTTER (8771). Född Tönnered 1579 i Ucklum (O). Död Högernorum 1655 i Norum (O). (Barn IX:455, s , Far XI:1819, s )

Gift med föregående ana.

X:911 mm mf ff mm mf

Ambjörn SVENSSON (8762). Född Yttre Restad 1600 i Hålta (O) (RESI: 1626 Hålta (Göteborg och Bohuslän)). Död 1686 i Hålta (O). REFN: XII:2369 EVEN: Får sonen Ambjörn 1600 Hålta (Göteborg och Bohuslän) EVEN: Får sonen Göde 1605 Hålta (Göteborg och Bohuslän) RESI: 1626 Hålta (Göteborg och Bohuslän) (Barn IX:456, s , Far XI:1821, s )

Gift

Barn:

Estrid AMBJÖRNSDOTTER (8766). Född Restad 1620 i Hålta (O). Död Högenorum 1691 i Norum (O). (Se IX:456, s ).

X:941 mm mf mf mm ff

Tore TORESSON (11457). Född Åsen omkring 1590 i Solberga (O). Död Åsen 1659-12-21 i Solberga (O). (Barn IX:471, s , Far XI:1881, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Torkel TORESSON (11454). Född Hammar omkring 1620 i Solberga (O). Död Hammar 1685-04-14 i Solberga (O). (Se IX:471, s ).

X:942 mm mf mf mm fm

Kerstin GULLICKSDOTTER (11458). Född Åsen omkring 1600 i Solberga (O). Död Åsen i Solberga (O). (Barn IX:471, s , Far XI:1883, s , Mor XI:1884, s )

Gift med föregående ana.

X:945 mm mf mm ff ff

Helge OLOFSSON (1819). Denne broder Anfader F. Född Törresröd 1570 i Solberga (O). Död Släbo 1625 i Solberga (O). (Barn IX:473, s , Far XI:1889, s , Mor XI:1890, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Olof HELGESSON (1816). Född Släbo 1586 i Solberga (O). Död Toröd 1671-12-26 i Jörlanda (O). (Se IX:215, s ).

Lars HELGESSON (1823). Född 1609 i Solberga (O). Död 1681 i Solberga (O). (Se VIII:113, s ).

X:946 mm mf mm ff fm

ANDERSDOTTER (14607). Född mellan 1535 och 1585. (Barn IX:473, s )

Gift med föregående ana.

X:949 mm mf mm fm ff

Sven NILSSON (8553). Född 1590 i Solberga (O). Död 1644 i Solberga (O). (Barn IX:475, s )

Gift

Barn:

Nils SVENSSON (8551). Född omkring 1610 i Solberga (O). Levde 1639 i Solberga (O). Död 1679 i Solberga (O). (Se VIII:115, s ).

Generation XI

XI:853 fm mf mf mf mf f

Lars MATTISSON (14625). Född omkring 1550 i Hålta (O). (Barn X:427, s )

Gift

Barn:

Torkel LARSSON (14623). Född Restad 1579 i Hålta (O). Död 1616 i Norum (O). (Se X:427, s ).

XI:857 fm mf mf mm ff f

OLOF LARSSON Lauritzson (1821). Född Törresröd 1550 i Solberga (O). Död Törresröd 1610 i Solberga (O). Eller född 1550 (Barn X:429, s , Far XII:1713, s , Mor XII:1714, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Helge OLOFSSON (1819). Född Törresröd 1570 i Solberga (O). Död Släbo 1625 i Solberga (O). (Se X:945, s ).

SVEN Ollesson (1858). Denne broder Anfader M. Levde 1625 i Solberga (O). Född 1578 i Solberga (O). Död 1625 i Solberga (O).

Mattis Olofsson (2197). Född 1600 i Solberga (O). Död i Jörlanda (O).

Tore Olofsson (14601). Född mellan 1555 och 1605.

Helli Olofsdotter (14602). Född mellan 1555 och 1605.

Anna Olofsdotter (14603). Född mellan 1555 och 1605.

Ingeborg Olofsdotter (14604). Född mellan 1555 och 1601.

Sigrid Olofsdotter (14605). Född mellan 1555 och 1605.

XI:858 fm mf mf mm ff m

INGER MATSDOTTER (1822). Född Högenorum 1535 i Norum (O). Levde 1560 i Norum (O). Död 1628 i Solberga (O). (Barn X:429, s , Far XII:1715, s )

Gift med föregående ana.

XI:861 fm mf mf mm mf f

Amund (14609). Född omkring 1530 i Bohuslän, Sverige. Död Ingetorp 1575 i Solberga (O). (Barn X:431, s )

Gift

Barn:

Halvard AMUNDSSON (2384). Född Ingetorp 1580 i Solberga (O). Död Ingetorp 1625 i Solberga (O). (Se X:431, s ).

XI:863 fm mf mf mm mm f

Simon (14610). Född omkring 1540. Död i Jörlanda (O). (Barn X:432, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Anna SIMONSDOTTER (1834). Född Halleby omkring 1580 i Jörlanda (O). Död Ingetorp 1644 i Solberga (O). (Se X:432, s ).

XI:864 fm mf mf mm mm m

Gunilla GREEN Hermansdotter av Rossö (1836). Född Rossö omkring 1550 i Stala (O). Död 1621 i Jörlanda (O). (Barn X:432, s , Far XII:1727, s , Mor XII:1728, s )

Gift med föregående ana.

XI:885 fm mf mm mf mf f

Olof ANDERSSON (2280). Levde 1595 i Stenkyrka (O). Född 1504 i Stenkyrka (O). (Barn X:443, s )

Gift

Barn:

Alf OLSSON (1777). Född 1570. Död 1651 i Stenkyrka (O). (Se X:443, s ).

XI:887 fm mf mm mf mm f

Krog OLSSON (1780). Död 1629 i Klövedal (O). (Barn X:444, s , Far XII:1773, s )

Gift

Barn:

Anne KROGSDOTTER (1778). Död 1653 i Stenkyrka (O). (Se X:444, s ).

XI:897 fm mm ff ff ff f

LARS (Lauritz) HELGESSON (3). Född Åker 1530 i Valla (O). Levde 1594 i Solberga (O). Död Törresröd 1609 i Solberga (O). (Barn X:449, s , Far XII:1793, s , Mor XII:1794, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

OLOF LARSSON Lauritzson (1821). Född Törresröd 1550 i Solberga (O). Död Törresröd 1610 i Solberga (O). (Se XI:1889, s ).

XI:898 fm mm ff ff ff m

INGRID OLOFSDOTTER (2380). Född. Levde 1560 i Solberga (O). Död 1681 i Solberga (O) (Barn X:449, s )

Gift med föregående ana.

XI:899 fm mm ff ff fm f

MATS (Mattis) MARKVARDSSON (1860). Född Högenorum 1510 i Norum (O). Död 1565 i Norum (O). (Barn X:450, s , Far XII:1797, s )

Gift

Barn:

INGER MATSDOTTER (1822). Född Högenorum 1535 i Norum (O). Levde 1560 i Norum (O). Död 1628 i Solberga (O). (Se XI:858, s ).

XI:977 fm mm mf mf ff f

LARS (Lauritz) HELGESSON (3). Född Åker 1530 i Valla (O). Levde 1594 i Solberga (O). Död Törresröd 1609 i Solberga (O). (Barn X:489, s , Far XII:1953, s , Mor XII:1954, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

OLOF LARSSON Lauritzson (1821). Född Törresröd 1550 i Solberga (O). Död Törresröd 1610 i Solberga (O). (Se XI:1889, s ).

XI:978 fm mm mf mf ff m

INGRID OLOFSDOTTER (2380). Född. Levde 1560 i Solberga (O). Död 1681 i Solberga (O) (Barn X:489, s )

Gift med föregående ana.

XI:979 fm mm mf mf fm f

MATS (Mattis) MARKVARDSSON (1860). Född Högenorum 1510 i Norum (O). Död 1565 i Norum (O). (Barn X:490, s , Far XII:1957, s )

Gift

Barn:

INGER MATSDOTTER (1822). Född Högenorum 1535 i Norum (O). Levde 1560 i Norum (O). Död 1628 i Solberga (O). (Se XI:858, s ).

XI:1817 mm mf ff mm ff f

Cement (11428). Född Högernorum omkring 1550 i Norum (O). Död 1629. (Barn X:909, s )

Gift

Barn:

Markus CLEMENTSSON (8770). Född Högenorum 1570 i Norum (O). Död Högenorum 1650-12-10 i Norum (O). (Se X:909, s ).

XI:1819 mm mf ff mm fm f

Tore LARSSON (8773). (Barn X:910, s )

Gift

Barn:

Ingrid TORESDOTTER (8771). Född Tönnered 1579 i Ucklum (O). Död Högernorum 1655 i Norum (O). (Se X:910, s ).

XI:1821 mm mf ff mm mf f

Sven AMBJÖRNSSON (472). Född Yttre Restad Ö omkring 1570 i Hålta (O). Levde 1605 i Hålta (O). Död Yttre Restad omkring 1626 i Hålta (O). (Barn X:911, s )

Gift

Barn:

Ambjörn SVENSSON (8762). Född Yttre Restad 1600 i Hålta (O) (RESI: 1626 Hålta (Göteborg och Bohuslän)). Död 1686 i Hålta (O). (Se X:911, s ).

Göde (Jöder) SVENSSON (411). Född Yttre Restad 1605 i Hålta (O). Död i Båröd. (Se IX:449, s ).

XI:1881 mm mf mf mm ff f

Tore LARSSON (11460). Levde Åsen mellan 1618 och 1645 i Solberga (O). Född i Solberga (O). (Barn X:941, s )

Gift

Barn:

Tore TORESSON (11457). Född Åsen omkring 1590 i Solberga (O). Död Åsen 1659-12-21 i Solberga (O). (Se X:941, s ).

XI:1883 mm mf mf mm fm f

Gullick OLOFSSON (11466). Född Solberga Kåröd omkring 1659 i Hålta (O). Död Stora Nolby omkring 1659 i Hålta (O). (Barn X:942, s , Far XII:3765, s , Mor XII:3766, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Kerstin GULLICKSDOTTER (11458). Född Åsen omkring 1600 i Solberga (O). Död Åsen i Solberga (O). (Se X:942, s ).

XI:1884 mm mf mf mm fm m

NN (11468). Död Trolleröd omkring 1661. (Barn X:942, s )

Gift med föregående ana.

XI:1889 mm mf mm ff ff f

OLOF LARSSON Lauritzson (1821). Född Törresröd 1550 i Solberga (O). Död Törresröd 1610 i Solberga (O). Eller född 1550 (Barn X:945, s , Far XII:3777, s , Mor XII:3778, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Helge OLOFSSON (1819). Född Törresröd 1570 i Solberga (O). Död Släbo 1625 i Solberga (O). (Se X:945, s ).

SVEN Ollesson (1858). Denne broder Anfader M. Levde 1625 i Solberga (O). Född 1578 i Solberga (O). Död 1625 i Solberga (O).

Mattis Olofsson (2197). Född 1600 i Solberga (O). Död i Jörlanda (O).

Tore Olofsson (14601). Född mellan 1555 och 1605.

Helli Olofsdotter (14602). Född mellan 1555 och 1605.

Anna Olofsdotter (14603). Född mellan 1555 och 1605.

Ingeborg Olofsdotter (14604). Född mellan 1555 och 1601.

Sigrid Olofsdotter (14605). Född mellan 1555 och 1605.

XI:1890 mm mf mm ff ff m

INGER MATSDOTTER (1822). Född Högenorum 1535 i Norum (O). Levde 1560 i Norum (O). Död 1628 i Solberga (O). (Barn X:945, s , Far XII:3779, s )

Gift med föregående ana.

Generation XII

XII:1713 fm mf mf mm ff ff

LARS (Lauritz) HELGESSON (3). Född Åker 1530 i Valla (O). Levde 1594 i Solberga (O). Död Törresröd 1609 i Solberga (O). (Barn XI:857, s , Far XIII:3425, s , Mor XIII:3426, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

OLOF LARSSON Lauritzson (1821). Född Törresröd 1550 i Solberga (O). Död Törresröd 1610 i Solberga (O). (Se XI:1889, s ).

XII:1714 fm mf mf mm ff fm

INGRID OLOFSDOTTER (2380). Född. Levde 1560 i Solberga (O). Död 1681 i Solberga (O) (Barn XI:857, s )

Gift med föregående ana.

XII:1715 fm mf mf mm ff mf

MATS (Mattis) MARKVARDSSON (1860). Född Högenorum 1510 i Norum (O). Död 1565 i Norum (O). (Barn XI:858, s , Far XIII:3429, s )

Gift

Barn:

INGER MATSDOTTER (1822). Född Högenorum 1535 i Norum (O). Levde 1560 i Norum (O). Död 1628 i Solberga (O). (Se XI:858, s ).

XII:1727 fm mf mf mm mm mf

Herman Jakobsen GREEN av Rossö (1838). Född omkring 1520. Död 1595 i Stala (O). (Barn XI:864, s , Far XIII:3453, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Olof Hermansson Green (1849). Född 1560 i Stala (O). Död 1625 i Stala (O).

Gunilla GREEN Hermansdotter av Rossö (1836). Född Rossö omkring 1550 i Stala (O). Död 1621 i Jörlanda (O). (Se XI:864, s ).

Erland Hermansson Green av Rossö (14613). Född mellan 1535 och 1587 i Bohuslän.

Reer Hermansson Green av Rossö (14614). Född mellan 1535 och 1587 i Bohuslän.

XII:1728 fm mf mf mm mm mm

OLSDOTTER (10192). Född omkring 1530. (Barn XI:864, s , Far XIII:3455, s )

Gift med föregående ana.

XII:1773 fm mf mm mf mm ff

Olof OLSSON (1782). 1571 Klövedal, Göteborg & Bohuslän (Barn XI:887, s , Far XIII:3545, s , Mor XIII:3546, s )

Gift

Barn:

Krog OLSSON (1780). Död 1629 i Klövedal (O). (Se XI:887, s ).

XII:1793 fm mm ff ff ff ff

HELGE Lauritsson GREEN (628). Född Sundsby, Tjörn 1525 i Valla (O). Död Sundsby, Tjörn i Valla (O). Död Törresröd omkring 1609 i Solberga (O). (Barn XI:897, s , Far XIII:3585, s , Mor XIII:3586, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

LARS (Lauritz) HELGESSON (3). Född Åker 1530 i Valla (O). Levde 1594 i Solberga (O). Död Törresröd 1609 i Solberga (O). (Se XI:977, s ).

Lauritz Helgesson Green (14600). Född Åker mellan 1530 och 1550 i Valla (O). Död Törresröd 1609 i Solberga (O).

XII:1794 fm mm ff ff ff fm

INGEBORG ANDERSDOTTER (8653). Född 1495 i Jörlanda (O). (Barn XI:897, s )

Gift med föregående ana.

XII:1797 fm mm ff ff fm ff

MARKVARD (14606). Född omkring 1480. (Barn XI:899, s )

Gift

Barn:

MATS (Mattis) MARKVARDSSON (1860). Född Högenorum 1510 i Norum (O). Död 1565 i Norum (O). (Se XI:899, s ).

XII:1953 fm mm mf mf ff ff

HELGE Lauritsson GREEN (628). Född Sundsby, Tjörn 1525 i Valla (O). Död Sundsby, Tjörn i Valla (O). Död Törresröd omkring 1609 i Solberga (O). (Barn XI:977, s , Far XIII:3905, s , Mor XIII:3906, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

LARS (Lauritz) HELGESSON (3). Född Åker 1530 i Valla (O). Levde 1594 i Solberga (O). Död Törresröd 1609 i Solberga (O). (Se XI:977, s ).

Lauritz Helgesson Green (14600). Född Åker mellan 1530 och 1550 i Valla (O). Död Törresröd 1609 i Solberga (O).

XII:1954 fm mm mf mf ff fm

INGEBORG ANDERSDOTTER (8653). Född 1495 i Jörlanda (O). (Barn XI:977, s )

Gift med föregående ana.

XII:1957 fm mm mf mf fm ff

MARKVARD (14606). Född omkring 1480. (Barn XI:979, s )

Gift

Barn:

MATS (Mattis) MARKVARDSSON (1860). Född Högenorum 1510 i Norum (O). Död 1565 i Norum (O). (Se XI:899, s ).

XII:3765 mm mf mf mm fm ff

Olof TORKELSSON (11470). Född omkring 1550 i Solberga (O). Död Nolby i Hålta (O). (Barn XI:1883, s , Far XIII:7529, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Gullick OLOFSSON (11466). Född Solberga Kåröd omkring 1659 i Hålta (O). Död Stora Nolby omkring 1659 i Hålta (O). (Se XI:1883, s ).

XII:3766 mm mf mf mm fm fm

Kerstin GULLICKSDOTTER (11471). Död i Hålta (O). (Barn XI:1883, s , Far XIII:7531, s )

Gift med föregående ana.

XII:3777 mm mf mm ff ff ff

LARS (Lauritz) HELGESSON (3). Född Åker 1530 i Valla (O). Levde 1594 i Solberga (O). Död Törresröd 1609 i Solberga (O). (Barn XI:1889, s , Far XIII:7553, s , Mor XIII:7554, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

OLOF LARSSON Lauritzson (1821). Född Törresröd 1550 i Solberga (O). Död Törresröd 1610 i Solberga (O). (Se XI:1889, s ).

XII:3778 mm mf mm ff ff fm

INGRID OLOFSDOTTER (2380). Född. Levde 1560 i Solberga (O). Död 1681 i Solberga (O) (Barn XI:1889, s )

Gift med föregående ana.

XII:3779 mm mf mm ff ff mf

MATS (Mattis) MARKVARDSSON (1860). Född Högenorum 1510 i Norum (O). Död 1565 i Norum (O). (Barn XI:1890, s , Far XIII:7557, s )

Gift

Barn:

INGER MATSDOTTER (1822). Född Högenorum 1535 i Norum (O). Levde 1560 i Norum (O). Död 1628 i Solberga (O). (Se XI:858, s ).

Generation XIII

XIII:3425 fm mf mf mm ff ff f

HELGE Lauritsson GREEN (628). Född Sundsby, Tjörn 1525 i Valla (O). Död Sundsby, Tjörn i Valla (O). Död Törresröd omkring 1609 i Solberga (O). (Barn XII:1713, s , Far XIV:6849, s , Mor XIV:6850, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

LARS (Lauritz) HELGESSON (3). Född Åker 1530 i Valla (O). Levde 1594 i Solberga (O). Död Törresröd 1609 i Solberga (O). (Se XI:977, s ).

Lauritz Helgesson Green (14600). Född Åker mellan 1530 och 1550 i Valla (O). Död Törresröd 1609 i Solberga (O).

XIII:3426 fm mf mf mm ff ff m

INGEBORG ANDERSDOTTER (8653). Född 1495 i Jörlanda (O). (Barn XII:1713, s )

Gift med föregående ana.

XIII:3429 fm mf mf mm ff mf f

MARKVARD (14606). Född omkring 1480. (Barn XII:1715, s )

Gift

Barn:

MATS (Mattis) MARKVARDSSON (1860). Född Högenorum 1510 i Norum (O). Död 1565 i Norum (O). (Se XI:899, s ).

XIII:3453 fm mf mf mm mm mf f

Jakob Hermansson GREEN (1840). Född 1505 i Stala (O). (Barn XII:1727, s , Far XIV:6905, s )

Gift

Barn:

Herman Jakobsen GREEN av Rossö (1838). Född omkring 1520. Död 1595 i Stala (O). (Se XII:1727, s ).

XIII:3455 fm mf mf mm mm mm f

Olof (14612). Född mellan 1465 och 1525. (Barn XII:1728, s )

Gift

Barn:

OLSDOTTER (10192). Född omkring 1530. (Se XII:1728, s ).

XIII:3545 fm mf mm mf mm ff f

Olof ESKILSSON (1784). Död 1558 i Klövedal (O). (Barn XII:1773, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Olof OLSSON (1782). (Se XII:1773, s ).

XIII:3546 fm mf mm mf mm ff m

Ellen ORMSDOTTER (1785). 1558 Klövedal, Göteborg & Bohuslän (Barn XII:1773, s )

Gift med föregående ana.

XIII:3585 fm mm ff ff ff ff f

LAURITS Olsson GREEN (2184). Lagman i Viken. Född Sundsby säteri omkring 1505 i Valla (O). Död Sundsby säteri 1579-08-09 i Valla (O). (Barn XII:1793, s , Far XIV:7169, s , Mor XIV:7170, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

HELGE Lauritsson GREEN (628). Född Sundsby, Tjörn 1525 i Valla (O). Död Sundsby, Tjörn i Valla (O). Död Törresröd omkring 1609 i Solberga (O). (Se XIII:3425, s ).

Gudrun Lauritsdatter Green (14595). Född omkring 1525.

Bodel Lautitsdotter Green (750). Född Sundsby 1545 i Valla (O). Död 1590 i Stenkyrka (O).

Anders Lauritsson Green (14596). Född omkring 1550.

Börge Lauritsson Green (14597). Född mellan 1512 och 1564.

Axel Lauritsson Green (14598). Född mellan 1512 och 1564.

Elin Lauritsdatter Green (14599). Född mellan 1512 och 1564.

XIII:3586 fm mm ff ff ff ff m

BENTE Andersdatter Jernskiegg BADEN (2185). Född 1507 i Skummeslöv (N). (Barn XII:1793, s , Far XIV:7171, s , Mor XIV:7172, s )

Gift med föregående ana.

XIII:3905 fm mm mf mf ff ff f

LAURITS Olsson GREEN (2184). Lagman i Viken. Född Sundsby säteri omkring 1505 i Valla (O). Död Sundsby säteri 1579-08-09 i Valla (O). (Barn XII:1953, s , Far XIV:7809, s , Mor XIV:7810, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

HELGE Lauritsson GREEN (628). Född Sundsby, Tjörn 1525 i Valla (O). Död Sundsby, Tjörn i Valla (O). Död Törresröd omkring 1609 i Solberga (O). (Se XIII:3425, s ).

Gudrun Lauritsdatter Green (14595). Född omkring 1525.

Bodel Lautitsdotter Green (750). Född Sundsby 1545 i Valla (O). Död 1590 i Stenkyrka (O).

Anders Lauritsson Green (14596). Född omkring 1550.

Börge Lauritsson Green (14597). Född mellan 1512 och 1564.

Axel Lauritsson Green (14598). Född mellan 1512 och 1564.

Elin Lauritsdatter Green (14599). Född mellan 1512 och 1564.

XIII:3906 fm mm mf mf ff ff m

BENTE Andersdatter Jernskiegg BADEN (2185). Född 1507 i Skummeslöv (N). (Barn XII:1953, s , Far XIV:7811, s , Mor XIV:7812, s )

Gift med föregående ana.

XIII:7529 mm mf mf mm fm ff f

Torkel OLOFSSON (11473). (Barn XII:3765, s )

Gift

Barn:

Olof TORKELSSON (11470). Född omkring 1550 i Solberga (O). Död Nolby i Hålta (O). (Se XII:3765, s ).

XIII:7531 mm mf mf mm fm fm f

Gullick ÖSTENSSON (11475). (Barn XII:3766, s )

Gift

Barn:

Kerstin GULLICKSDOTTER (11471). Död i Hålta (O). (Se XII:3766, s ).

XIII:7553 mm mf mm ff ff ff f

HELGE Lauritsson GREEN (628). Född Sundsby, Tjörn 1525 i Valla (O). Död Sundsby, Tjörn i Valla (O). Död Törresröd omkring 1609 i Solberga (O). (Barn XII:3777, s , Far XIV:15105, s , Mor XIV:15106, s )

Gift med efterföljande ana.

Barn:

LARS (Lauritz) HELGESSON (3). Född Åker 1530 i Valla (O). Levde 1594 i Solberga (O). Död Törresröd 1609 i Solberga (O). (Se XI:977, s ).

Lauritz Helgesson Green (14600). Född Åker mellan 1530 och 1550 i Valla (O). Död Törresröd 1609 i Solberga (O).

XIII:7554 mm mf mm ff ff ff m

INGEBORG ANDERSDOTTER (8653). Född 1495 i Jörlanda (O). (Barn XII:3777, s )

Gift med föregående ana.

XIII:7557 mm mf mm ff ff mf f

MARKVARD (14606). Född omkring 1480. (Barn XII:3779, s )

Gift

Barn:

MATS (Mattis) MARKVARDSSON (1860). Född Högenorum 1510 i Norum (O). Död 1565 i Norum (O). (Se XI:899, s ).

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OKSubscriptions powered by Strikingly